Facebook Google+ Twitter

Niefortunna wypowiedź ministra opóźni wymianę dowodów osobistych

Wystarczyło, by szef MSWiA zapowiedział, że termin składania wniosków o wydanie nowego dowodu osobistego zostanie przesunięty o trzy miesiące, a w urzędach zniknęły kolejki. Okazało się jednak, że wniosek i tak trzeba złożyć do końca roku.

Plakaty informujące o obowiązku wymiany dowodów znalazły się m.in. na tablicach informacyjnych Urzędu Miejsiego, zainstalowanych w odległych od centrum miasta dzielnicach, gdzie utrudniony jest dostęp do internetu i lokalnej telewizji. / Fot. Marek IwaniszynWładysław Stasiak, minister spraw wewnętrznych i administracji, podczas konferencji prasowej zapowiedział, że czas na wymianę starych dowodów osobistych zostanie przesunięty do końca marca przyszłego roku. Tydzień później szef MSWiA prostował swoje słowa tłumacząc, że przedłużono jedynie ważność starych, książeczkowych dowodów, a wnioski o nowy dowód trzeba złożyć najpóźniej do 31 grudnia 2007 roku. – Chodzi o to, aby osoby, które złożą dokumenty do końca grudnia nie były po 1 stycznia pozbawione możliwości załatwiania różnych spraw, wymagających potwierdzenia tożsamości – tłumaczył w specjalnym oświadczeniu Piotr Piętak, wiceminister MSWiA.

Jak się okazało, w wielu miastach po pierwszej wypowiedzi ministra kolejki zniknęły. Taka sytuacja miała miejsce na przykład w Jaworznie. Nie tak dawno tamtejszy Wydział Spraw Obywatelskich miał pełne ręce roboty, a przed pokojem nr 26, gdzie przyjmowane są wnioski, był spory tłok. Teraz jest tam pusto. – Zaniepokoiło nas, że źle sformułowany przez ministerstwo komunikat spowodował odłożenie wymiany dokumentów przez mieszkańców. Nadal będziemy prowadzić działania informacyjne, związane z wymianą dowodów - przekonuje prezydent Jaworzna, Paweł Silbert. – Jeszcze intensywniej będziemy tłumaczyć i zachęcać jaworznian do jak najszybszego złożenia wniosku o wymianę starych dokumentów, aby oszczędzić niepotrzebnego tłoku, nerwowości i długich kolejek.

Plakat ogólnopolskiej akcji informacyjnej / Fot. www.mswia.gov.plI rzeczywiście, nowy impuls, który zmotywowałby tych, którzy odwlekają wizytę w urzędzie, jest potrzebny, bo wniosków o nowe dowody nie złożyło jeszcze około 11 tys. jaworznian. W tym roku, dzięki akcji informacyjnej, udało się nakłonić do wymiany dowodów około 15 tys. osób.
Kampania informacyjna rozpoczęła się już w marcu. Wówczas na budynku magistratu zawisł duży baner przypominający o wymianie dowodów. [więcej na ten temat czytaj tutaj]. W kwietniu na przystankach autobusowych, w autobusach komunikacji miejskiej oraz w budynkach użyteczności publicznej pojawiły się plakaty informacyjne. Znalazły się one również na tablicach informacyjnych Urzędu Miejskiego, zainstalowanych w odległych od centrum miasta dzielnicach, gdzie utrudniony jest dostęp do internetu i lokalnej telewizji. - Jesteśmy przekonani, że fala tłoku przy okienkach przesunie się po prostu na luty i marzec - ocenia sytuacje Małgorzata Sikora, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich w Jaworznie.

Nie inaczej było również w stolicy Górnego Śląska - Katowicach. W poprzednich miesiącach dziennie obsługiwano tam około 400 petentów, którzy chcieli złożyć wnioski o wymianę dokumentu tożsamości. - Zauważyliśmy, że po wypowiedzi Ministra MSWiA kolejki zmniejszyły się - powiedział dla Wiadomości24.pl Marcin Iwan, z Wydziału Informacji i Promocji katowickiego magistratu. – Dlatego też zachęcamy do przychodzenia teraz, a nie - w ostatniej chwili.

Na budynku Urzędu Miejskiego w Jaworznie wisi duży baner informujący o obowiązku wyniamy dowodu / Fot. Marek IwaniszynJak się dowiedzieliśmy w katowickim urzędzie, wniosków nie złożyło jeszcze około 45 tysięcy mieszkańców (przy ogólnej liczbie ok. 260 tys. dorosłych obywateli). Katowice, podobnie jak Jaworzno, również prowadzą kampanię informacyjną dla mieszkańców. - Nasz kampania prowadzona jest głównie za pośrednictwem prasy lokalnej i internetu. Ponadto od czasu do czasu, komunikaty o konieczności wymiany dowodów pojawiają się w regionalnej telewizji - tłumaczy Wiadomościom24.pl Iwan. Dodatkowo Biuro Obsługi Mieszkańców, w którym należy składać wnioski, pracuje w każdą drugą sobotę miesiąca, w godzinach 7.30 - do 15.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ale z tym mamy kaszanę...

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ DZIENNIKARZU OBYWATELSKI

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.