Facebook Google+ Twitter

Nieistniejąca "Zbrodnia z premedytacją" w Teatrze Polonia

Adaptacja opowiadania Witolda Gombrowicza przepełniona jest ironią, humorem i absurdem. To historia o zbrodni, której nie popełniono i irracjonalnym śledztwie.

Zbrodnia z premedytacją / Fot. Bartek Warzecha, Teatr PoloniaSpektakl "Zbrodnia z premedytacją" w reżyserii Izabelli Cywińskiej to adaptacja opowiadania Witolda Gombrowicza, które pochodzi z debiutanckiego zbioru "Pamiętnik z okresu dojrzewania".

Głównym bohaterem jest Sędzia Śledczy (Wojciech Malajkat), który przybywa do dworu wiejskiego pana K., aby uregulować sprawy urzędowe. Choć wysłał telegram, na stacji nikt go nie czekał. Na miejscu okazuje się, że K. zmarł dzisiejszej nocy na serce. Z uwagi na dość chłodne przyjęcie i dziwne zachowanie rodziny, w głowie Sędziego rodzi się podejrzanie, że ktoś z domowników zabił pana K...

Tragikomedia doprowadza konwencję kryminału do absurdu - na zasadzie jak zrobić pasztet z zająca, nie mając zająca". Co ciekawe, fabuła jest nieco podobna do "Procesu" Franza Kafki. Z tą różnicą, że w utworze Gombrowicza toczy się śledztwo w sprawie nieistniejącej zbrodni, zaś w powieści niemieckiego pisarza ma się odbyć proces z niewiadomych przyczyn.

Elżbieta (pani K.), Wojciech Malajkat (Sędzia Śledczy), Magdalena Warzecha (Cecylia) / Fot. Bartek Warzecha, Teatr PoloniaJeśli chodzi o grę aktorską, to na największe brawa zasłużył Wojciech Malajkat, który wcielił się w Sędziego Śledczego, maniakalnego tropiciela zbrodni, który usiłował znaleźć sprawcę morderstwa, którego nie popełniono. Był dokładny i skrupulatny podczas dochodzenia. Prowadził z synem zmarłego i pozostałymi członkami rodziny psychologiczną grę, która miała na celu potwierdzenie jego teorii. Był bardzo przekonujący, świetnie operował mimiką i gestem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.