Facebook Google+ Twitter

Niektórych drażnią górnicze przywileje

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2009-11-22 13:35

Janusz Kochanowski, Rzecznik Praw Obywatelskich, zastanawia się nad odebraniem przywilejów emerytalnych górnikom i to niemal w przeddzień barbórki. Jego zdaniem ustawa z 2005 r, która je zapewnia, może być niezgodna z konstytucją.

Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski / Fot. PAPCzy po tym, jak związkowcy zapowiedzieli ostrą walkę o obronę swoich praw, RPO wycofa się z tych działań? - Nie komentujemy tej sprawy - mówi Paweł Grabczak z biura RPO.

Górnicze przywileje drażnią tych, którzy nie znają specyfiki pracy pod ziemią. Zdaniem RPO, te emerytalne przywileje są odstępstwem od zasady, że prawo do wcześniejszych emerytur, wyliczanych na starych zasadach mają osoby urodzone przed końcem 1948 r. oraz wybrane osoby urodzone do roku 1968. Uważa, że te przepisy nijak się mają do zreformowanego systemu emerytalnego, opartego na równym traktowaniu ubezpieczonych.

W tej właśnie sprawie RPO wystąpił już we wrześniu do Jolanty Fedak, minister pracy i polityki społecznej. Janusz Kochanowski pisze w tym dokumencie m.in.: " W kontekście wyroków Trybunału Konstytucyjnego utrzymywanie odrębnego systemu emerytalnego dla górników może budzić wątpliwości z punktu widzenia równego i sprawiedliwego dostępu do zabezpieczenia społecznego".

- Rzecznik bierze się za coś, na czym kompletnie się nie zna. Ta jego aktywność jest zupełnie nieuzasadniona. Nie sądzę, by Trybunał Konstytucyjny uznał górnicze emerytury za niekonstytucyjne. Jest wiele grup zawodowych (np. księża, policjanci, żołnierze), które mają odrębne zasady emerytalne. Gdyby górnicze emerytury miały być zagrożone, damy temu stanowczy odpór - podkreśla Bogusław Ziętek, szef WZZ Sierpnia 80.
wcześniejszego przejścia na emeryturę zostali pozbawieni m.in. związkowcy.

Aldona Minorczyk-Cichy

Więcej przeczytasz na polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

No proszę za niedługo to górnik będzie odpowiedzialny za wywołanie drugiej wojny światowej,kryzys światowy,wojnę w Afganistanie,komunizm w Chinach i siedem plag biblijnych. Zastanówmy się nad tym tematem, ciekawe co jeszcze można przylepić górnictwu polskiemu?Premier aby nie być krytykowany to wybrał sie do małopolski na kufel piwka z tamtejszymi górnikami boi się śląska jak ognia piekielnego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tego człowieka to bym zagonił do kilofa na poziomie 800m i wtedy by mu głupoty wyszły z głowy.
pani Jadwigo a widziała pani tą wypłatę na własne oczy że tak pani opisuje wypłaty górników.
a ile się zarabia w takiej TVP lub innej telewizji no

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,7282203,_Dziennik_Gazeta_Prawna___Luksusowe_zycie_zwiazkowcow.html
" tej listy wynika, że związkowcy rekordziści zarabiają po 275 tys. zł brutto rocznie - ponad 22 tys. miesięcznie. Tyle ile dobry menedżer po wyższych studiach w prywatnej korporacji. Za etaty nie płacą związki, tylko KGHM. "

Jest o co walczyć! I nie o szeregowych pracowników tu chodzi. Każda zadyma dobra, żeby sie utrzymac przy korycie, nie ponoszac żadnej odpowiedzialności.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie mniejtemat ważny nad którym należy przeprowadzić szeroką debatę a nie zbywać go w nieskończoność gdyż jak tu gdzieś dziś ktoś pisał ZUS tego nie wytrzyma , za lat 10 może 20 , odbuje się to "czkawką" wszystkim obywatelom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Rzecznik bierze się za coś, na czym kompletnie się nie zna." - to mnie rozbawiło :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.