Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30837 miejsce

Nielegalna kanalizacja utrudnia życie mieszkańcom Kuznocina

Ścieki, odpady produkcyjne i ogromne ilości wody, to wszystko ląduje w ogródkach mieszkańców Kuznocina (woj. mazowieckie) i zanieczyszcza ujęcie wody dla Sochaczewa. Urzędnicy rozkładają ręce, a mieszkańcy zatykają nosy.

Zalane podwórko przy domu, którego właściciele najbardziej odczuwają skutki "powodzi". / Fot. Grzegorz CiesielskiPłynie woda, płynie i narobiła niemało szkód. Ofiarami tych bezmyślnych działań są mieszkańcy małej miejscowości położonej nieopodal Sochaczewa - Kuznocina (woj. mazowieckie). Większość właścicieli nieruchomości, które zaczynają się numerem 70, przez kilka poprzednich lat nie mogła zaznać spokoju, a na pewno świeżego powietrza.

Kuznocin, jako mała miejscowość nie jest skanalizowana. Każdy dom musi więc posiadać szambo lub przydomową oczyszczalnię ścieków. Niektórzy mieszkańcy, aby zmniejszyć koszta, znaleźli alternatywne rozwiązanie. Korzystając z okazji, postanowili stworzyć własną sieć kanalizacyjną. Nie informując nikogo, przed zasypaniem starego rowu melioracyjnego umieścili w nim kilka rur. Jedna z nich ma 0,5 metra średnicy. Była to połowa lat 90 i jak dowiedziałem się od naszego rozmówcy, okres samowolki w zarządzaniu melioracją.

Jeden z mieszkańców posiadający nielegalne stawy wybudował studnię, do której doprowadził kilka rur. Oficjalnie studnia ta miała służyć jako szambo i też tak wyglądała. Zbudowana z kilku kręgów nie wzbudzała niczyich podejrzeń. W rzeczywistości był to przelew, do którego doprowadzono ujścia ze stawów, szamba właściciela posesji i jeszcze kilku innych sąsiadów.

Za każdym razem, gdy nadchodziła odwilż, staw zaczynał przelewać, a woda ze ściekami wędrowała zakopanymi pod ziemią rurami i wypływała na położonym kilkaset metrów dalej polu. Z pola cała ta mieszanka spływała na posesje położone poniżej. Mieszkańcy w niewyobrażalnym smrodzie i wilgoci czekali aż ktoś łaskawie "zakręci kurek".

Korzystając ze swoich ubikacji, mieszkańcy podłączonych do systemu posesji nie wzbudzali niczyich podejrzeń. Na szczęście dla mieszkańców zalewanych i na nieszczęście dla środowiska, w rurach, które zakopane są w ziemi, wykonana jest perforacja i jeżeli ilość wody spływającej nie jest duża, przesiąka ona w całości do ziemi - tak dzieje się ze ściekami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

mieszkanka
  • mieszkanka
  • 26.02.2011 17:34

Do:michał
Prosze sie nie wypowiadac na temat o którum nie ma Pan pojęcia. Na aktualnch planach nie ma żadnych rowów melioracyjnych. Tego zaniedbania winna jest Gmina. Po drugie - od kiedy rowy melioracyjne służą do spuszczanie ścieków z szamb i odpadów poprodukcyjnych oraz do opróżniania z nadmiaru wody nielegalnych stawów?

Komentarz został ukrytyrozwiń
michał
  • michał
  • 19.02.2011 11:48

nad czym tu dyskutować to jest proste idzie rów melioracyjny przez wszystkie posesje dochodzi do domu który zostaje zalewany tam sie konczy i za tym domem dalej się zaczyna ten rów wiec jak powstał ten dom oczywiste jest że winny jest mieszkaniec tego domu i urzędnik ktory dał pozwolenie na budowę wieć wina leży po dwóch stronach fakt że przez ostatnie lata nie bylo takich powodzi i opadów a działka jest tam atrakcyjna więc mieszkaniec chciał tam mieszkac i niech mieszka :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Patryk Z. - bardzo słuszny komentarz.

Sprawa trafiła do TVN24 i reportaż pojawi się w jednym z najbliższych wydań programu "Prosto z Polski". Podam wam jeszcze informacje, kiedy dokładnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Patryk Z.
  • Patryk Z.
  • 11.02.2011 11:55

Współczuje mieszkańcom zalanych posesji. Winić należy przede wszystkim urzędników, że jednym pociągnięciem długopisu potrafią skreślić ważny kawałek systemu melioracyjnego. Przecież rów melioracyjny był w określonym celu wkopany. Teraz przyszły mokre lata (u mnie mimo iż dom mam położony nieco wyżej woda stoi na podwórku) i mieszkańców zalewa. Tylko poprawienie systemu melioracyjnego oraz uszczelnienie kanalizacji (szamb) może przynieść wymierne efekty. Jeden z głównych poszkodowanych dostał pozwolenie pobudowania się na rowie i to wyjątkowo nisko. Tym samym regularnie na wiosnę przy roztopach jest zalewany. Zastanawiam się, który z urzędników wydał pozwolenie na budowę w tym miejscu. Podejrzewam, że najbardziej przerażony całą sytuacją jest wójt, gdyż zaniedbania jego urzędników doprowadziły do takiej sytuacji. Jestem przekonany, iż wina będzie zrzucona na mieszkańców, chociaż jedynym ich przewinieniem jest wykopanie 20 lat temu stawów (w celu osuszenia własnych pól) czy w ogóle pobudowanie się na Kuznocinie (gdyby ich tam nie było problem nie istniałby).

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Antoni dlatego piszę. Szkoda tylko tych, którzy nie mają dostępu do mediów ;(

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 05.02.2011 20:34

Niestety, Polska to kraj w którym procedury cywilno prawne ciągną się latami, jednym z wyjść jest systematyczne nagłaśnianie sprawy. Media mają kolosalny wpływ na wszelkiego rodzaju nieprawidłowości i opieszałość urzędów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Robercie, swoim komentarzem wiele wyjaśniłeś. Po prostu znasz się na rzeczy.
Przyznam, że denerwuje mnie brakoróbstwo. Zarówno tu, jak i gdzie indziej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Działalność służb ochrony środowiska jest podporządkowana określonym potrzebom politycznym i nie jest niezależna. Grupy ekologicznych terrorystów nie wietrzą wielkiego interesu w ściekach komunalnych oraz śmieciach. Dlatego Polska płaci już spore kary w związku z nieprzestrzeganiem unijnych wymogów. Brak nadzoru w sprawie ścieków dotyczy nie tylko tej miejscowości. To problem całego kraju. Większość istniejących szamb nie kwalifikuje się do użytku. Pewnie w Kuznocinie również. I choć artykuł wskazuje na nielegalna kanalizację to gdyby autor wejrzał głębiej, okazałoby się, że szamba w całej tej miejscowości są nieszczelne. Czy Sanepid sprawdzał wywóz nieczystości w tej miejscowości?
Okazuje się, że boli dopiero wtedy gdy śmierdzi.
Temat bardzo ważny, bardzo bolesny i bardzo śmierdzący. Przy całej ekologizacji jaką niesie nam Ministerstwo Środowiska :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.