Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9561 miejsce

Nielegalne wysypiska śmieci utrapieniem polskich miast i wsi

Na miejsca nielegalnego składowania śmieci możemy natknąć sie na każdym kroku. Mimo zwalczania ich przez władze samorządowe i organizacje ekologiczne, bez dobrej woli mieszkańców nic się jednak nie zmieni.

Śmieci pozostawione przy os. Kopernika w Zabrzu / Fot. Gosia KwiatkowskaCiepły, lipcowy wieczór. Spacer wzdłuż osiedla Kopernika w Zabrzu. Nagle przed moimi oczami wyrasta sterta śmieci pod drzewem. Dobry humor prysnął szybciej niż się pojawił, a przez głowę przebiegła myśl: „ludzie są wstrętni! Kto to tu zostawia?” Łatwiej wyrzucić kilka worków śmieci na terenie należącym do miasta, niż pofatygować się do osiedlowego śmietnika, znajdującego się zaledwie 200 metrów dalej.

Zgodnie z art. 145 Kodeksu Wykroczeń: Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsce dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.

Po zaledwie tygodniu znalazł się naśladowca, który "swoje" śmieci również pozostawił w miejscu publicznym. / Fot. Agata PańczykNielegalne miejsca składowania śmieci są problemem, z którym władze samorządowe zmagają się od wielu lat. W mieście część niezagospodarowanych terenów, mimo tabliczek z ostrzegawczym napisem: "Wysypywanie śmieci surowo wzbronione" jest pełna odpadów. Podobnie sprawa wygląda na polskiej wsi, której mieszkańcy w ogóle nie wywożą śmieci lub płacą opłatę za wywóz jedynie pewnej (dość małej) ich ilości.

Wąwóz w Miłoszowicach (k. Staszowa) / Fot. Agata PańczykNic więc dziwnego, że nadwyżka odpadków zostaje spalona - musimy przy tym pamiętać, że palenie niektórych, wydzielających trujące substancje do atmosfery odpadów, jest zabroniona! Część jest składowana na lokalnych, nielegalnych wysypiskach śmieci. Na zdjęciu obok znajduje się wąwóz, którym jeszcze kilka lat temu biegła droga, obecnie służący za miejsce wyrzucania zbędnych rzeczy. Za wysypisko śmieci może służyć zarówno pobliskie zapadlisko, jak i przydomowa skarpa.

Z jak poważnym problemem mamy do czynienia pokazują apele o zgłaszanie miejsc, będących dzikimi wysypiskami śmieci, wystosowywane przez władze samorządowe oraz organizacje ekologiczne. Niestety, bez dobrej woli samych mieszkańców ani rusz, ponieważ niejednokrotnie miejsce zlikwidowanego przez odpowiednie służby składowiska śmieci zajmuje następne!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Polecam aplikację na smartfony "LocalSpot" oraz serwis www.localspot.pl - nowoczesna i szybka forma powiadomienia urząd sprawujący opiekę w danym terenie, zarówno w sprawie śmieci, nielegalnych wysypisk (akcja #BrudnoTu wspierana i monitorowana przez fundacje BOŚ) ale również wiele innych spraw np. dziur w drodze.

LocalSpot, pozwala w przejrzysty sposób określić lokalizację, załączyć zdjęcie oraz opis zgłaszanego problemu - a przede wszystkim, każde zgłoszenie pozostawia ślad na mapie serwisu internetowego (że zostało ono przesłane do właściwego urzędu terytorialnego) oraz pozwala innym internautom oddać głos poparcia za danym zgłoszeniem - polecam! Szybkie spojrzenie na mapę i już wiadomo z czego można rozliczyć przy najbliższych wyborach samorząd...

Zachęcam również do przyłączenia się w ramach idei #365reklamoweksmieci oraz #rEKOnesans w celu wspólnego uprzątnięcia tego bałaganu, szczególnie drobnych śmieci i z poboczów dróg !!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Antoni Polak
  • Antoni Polak
  • 24.08.2011 20:19

Mi 20 metrów od bramy sąsiad wywalił kilka przyczep gnoju, co przyczyniło się do pojawieniu w moim domu niezliczone ilości much i ogromnego smrodu. Zgłaszałem to w ochronie środowiska ale nic się nie dzieję by to usunął. Ma skubany znajomości. Ochrona środowiska zlekceważyła mó problem. Za co oni biorą pieniądze?

Komentarz został ukrytyrozwiń
N.A.
  • N.A.
  • 19.05.2011 18:19

ja za domem to dopiero mam... kuzyn tam ma działke i żeby zarobić to sprowadził śmieci z niemiec...( miał je spalać w piecu do wypalania cegieł ale ktoś doniósł skarge) więc kilka kroków dzieli mnie od sterty (jakieś 2 tiry) śmieci...policja tylko kiwała ramionami na to a wójt gminy został przekupiony przez kuzyna darmowym połowem ryb na jego stawie.. a śmieci leża jakies 4 lata. zapach niesamowity.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Dzidziuś Mały Kurdupel
  • Dzidziuś Mały Kurdupel
  • 25.02.2011 15:31

Pouczam ludzi, którzy wyrzucają śmieci gdzie popadnie!!!! Tak nie można! Ludzie muszą wiedzieć, że źle robią.

Komentarz został ukrytyrozwiń
J.Wilcz
  • J.Wilcz
  • 13.11.2010 19:05

Jak widzę takie obrazki jak w artykule to mnie krew zalewa. Jak można być tak krótkowzrocznym. Wyrzucać śmieci pod swoim lub kolegi oknem bo tak łatwiej. Nie tędy droga. Niech taki jeden z drugim postawią sobie śmieci w pokoju to może coś do nich trafi. Marzy mi się że kiedyś to się w końcu zmieni.

Komentarz został ukrytyrozwiń
marian mazurkiewicz
  • marian mazurkiewicz
  • 24.10.2010 17:29

Sugeruje rozwiazanie problemu!
Problem smieci miejskich moze byc skutecznie i w krotkim czasie rozwiazany jesli wykorzysta sie technologie opisana w Polskim Patencie RP nr. 352 952 z dnia 18 kwietnia 2008 r. pod tytulem "Sposob i Urzadzenie do Rozdrabniania i Separacji Komunalnych Odpadow Stalych. Jest to technologia ktora w 100% strumien smieci miejskich hydroseparuje i oddziela organiczne komponenty od komponentow stalych (metal, szklo, plastik). Organiczne komponenty stanowia wagowo okolo 65% i po przejsciu smieci przez opatentowane urzadzenie jest zdezintegrowane do malych czasteczek i wgestwie wodnej moze byc natychmiast uzyte do produkcji biogazu (na potzreby gminy), do produkcji kompostu lub np. do uzyzniania hald gorniczych. Pozostale komponenty po wyplukania frakcji organicznej, sa latwe do segregacji i ponownej utylizacji. WYSYPISKA STANA SIE ZBEDNE!
PL-USA Centrum Badawczo- Wdrozeniowe Nowych Technologi z siedziba w Jeleniej Gorze otrzymalo srodki europejskie do badan i budowy prototypu urzadzenia ale do spelnienia tego projektu potrzebny jest tej samej wysokosci wklad wlasny (okolo 3 mil zl). Osoby lub instytucje zainteresowane ta technologia prosimy kontaktowac na adres e-mailowy, lub telefonicznie z autorem patentu Panem Wieslawem Czyrko (wieslaw.czyrko@bm-czyrko.pl), 602 591 404, lub z autorem tego wpisu, mazmar@epix.net.

Komentarz został ukrytyrozwiń

mam pytanie jaka jest roznica miedzy dzikimi a nilegalnymi miejscami skladowanie odpadow.Pisze prace w tym zakresie wiec bardzo prosze jesli macie jakie kolwiek materialy na ten temta przeslijcie mi na malia: m.e.l.u@wp.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Tak się składa, że uczestniczyłem w Brukseli w obradach tymczasowej komisji środowiskowej d/s nielegalnych wysypisk w nowych krajach unii. Dane z Polski? Wstyd i katastrofa. Ale na szczęście niebawem będzie "no mercy". Prawo bedzie zmienione i służy mundurowe otrzymają nowe prawa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.