Facebook Google+ Twitter

Nielegalny proszek z Chin, tajna fabryka w Polsce?

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2007-09-12 07:55

Pomorscy celnicy zatrzymali na lotnisku w Rębiechowie paczkę z Chin, w której znaleziono Lovastatynę, substancję będącą składnikiem leków obniżających poziom cholesterolu. Wiele wskazuje, że preparat, z którego można wyprodukować ponad 3,5 tabletek, miał trafić do nielegalnej fabryki leków. Adresat przesyłki jest osobą prywatną, mieszka w Olsztynie.

Z tej paczki mogło powstać 3,5 tys. fałszywych tabletek. / Fot. Dziennik BałtyckiZatrzymywano już na granicy nielegalnie przywożone tabletki, ale nie pamiętam, by celnicy natrafiali na proszek do ich produkcji - mówi ze zdumieniem dr Weronika Żebrowska, Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Gdańsku. - Aby zrobić z tego tabletki, trzeba mieć odpowiednie maszyny. Lovastatyny nie można dzielić łyżkami - lek ten ma wiele skutków ubocznych, może uszkodzić wątrobę i musi być podawany pod kontrolą lekarza!

Do Polski trafia z Chin i Indii coraz więcej nielegalnie przywożonych leków. Są to przede wszystkim anaboliki, preparaty odchudzające, zawierające podobną do amfetaminy sibutraminę, oraz viagra.

W tym roku już 17 razy nie dopuściliśmy do przywozu środków farmaceutycznych - liczy Jolanta Twardowska z gdyńskiej Izby Celnej. - Zatrzymaliśmy prawie 11 tysięcy tabletek o wadze sięgającej 19 kilogramów.

Handel nielegalnymi lekami kwitnie przede wszystkim w Internecie, na bazarach, w siłowniach i w niektórych sexshopach. Lekarze ostrzegają, że kupowanie leków poza apteką i bez recepty może zakończyć się tragicznie.

Do oddziałów toksykologii dzwoni wielu ludzi, pytając o niepokojące objawy po zażyciu kupionych na czarnym rynku lekarstw - twierdzi dr Jacek Anand z Kliniki Toksykologii AMG. - Ostrzegamy wszystkich, że podróbki różnią się od oryginałów, gdyż producentowi nie opłaca się wiernie naśladować prawdziwego leku. I albo nie ma w nich substancji czynnej, więc w ogóle nie mogą leczyć, albo jest inna, podobna substancja, która nie działa do końca tak, jak trzeba, albo - w najgorszym przypadku - z oszczędności do leku dodawana jest jako wypełniacz substancja szkodliwa. W podrabianych tabletkach znajdowano już m.in. sproszkowane szkło i strychninę.

Paczką z Chin zajęła się już policja.

Dorota Abramowicz
-
Dziennik Bałtycki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.