Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21305 miejsce

Niemądry Polak po szkodzie

Nie przebrzmiały jeszcze echa jednej tragedii narodowej (katastrofa pod Smoleńskiem), a już mamy następną: powódź w Polsce.

Niby przysłowia są mądrością narodu, chyba jednak nie w naszym przypadku. Śledztwo w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem ślimaczy się, ale ujawnia wiele nieprawidłowości z naszej strony. Zawsze zastanawiałem się skąd się bierze w naszym narodzie takie upodobanie do łamania zakazów, nakazów, obchodzenia instrukcji; okazało się że przykład idzie z góry.

W jednym samolocie, pomimo ścisłych instrukcji protokolarnych, znalazła się cała wierchuszka naszych polityków, a żeby jeszcze było śmieszniej, na decyzję pilotów mogły mieć wpływ polecenia przełożonych, którzy siedzieli w kabinie pilotów jak na konferencji (niczym pasażerowie udzielający poleceń kierowcy samochodu).

Niestety poprzednie katastrofy samolotowe, m. in z Leszkiem Millerem, niczego nas nie nauczyły, a obawiam się, że i z tą ostatnią tragedią będzie podobnie.

Niewiele nauczyła nas powódź 100-lecia z 1997 r. Obecnie zalewane są te same miasta, wsie, dzielnice miast, jakby 13 lat to było za mało na uzupełnienie wałów przeciwpowodziowych, wybudowanie nowych w miejscach, gdzie ich brak zakończył się tragicznie 13 lat temu.

Może to wszystko dlatego, że po nastaniu tragedii odpowiedzialność zawsze się u nas rozmywa, lubimy zrzucać ją na siły przyrody (a to mgła, a to niespotykane opady), jakby nie było konkretnych ludzi, czy zespołu konkretnych ludzi, którzy za te tragiczne wydarzenia odpowiadają (ludzi, którzy zdecydowali o naruszeniu instrukcji protokolarnych, dotyczących podróży najważniejszych osób w państwie, ludzi którzy blokowali (skreślali) inwestycje budowania wałów przeciwpowodziowych, ludzi którzy wydali zezwolenie na budowanie osiedli w polderach (dolinach) rzek.

Zdjęcia z obecnej powodzi poszły w świat, ukazując naszą ojczyznę jako krainę kamienia łupanego, z epoki króla Ćwieczka. Jak patrzę w relacjach na to ręczne ładowanie worków piachem, na podawanie worków w szpalerze ludzkim, to muszę sobie zadać pytanie, czy Polska to kraj III świata, że o technice tu nikt nie słyszał. A gdzie koparki, ciężki i lekki sprzęt, który mógłby usypać wały w kilka godzin.

Niemcy nauczeni doświadczeniem zadbali o zabezpieczenie miast i wsi przed powodzią na Odrze. Nam zostaje ustawić się w szpaler, sypać ręcznie piasek do worków i układać go ręcznie na wał (tak jak widziałem w relacjach, usypywanie wałów przed wejściem do budynku, jakby nie było okienek piwnicznych i kanalizacji przez którą i tak wybije woda).


Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Pierwsze pytanie jak najbardziej trafne:)) - może stąd, że i przekaz (często wypaczony, ale jednak0 sarmatyzmu i warcholstwa "Polak na zagrodzie równy wojewodzie".. Może także stąd, że przez 123 lata zaborów.. oraz przez 50 lat PRL władza nigdy nie była 'nasza'; a już na pewno nie demokratyczna, oddolna i obywatelska, a jej nakazy, w ramach postawy patriotycznej, latami się ignorowało...?

A dalej.. wie Pan, Panie Zdzisławie, z tymi Niemcami - poziom zamożności obu naszych krajów (spadek po latach komuny zresztą, z której jeszcze trochę;( będziemy się podnosić) jest tak duży, że nawet nie ma o czym mówić; a wiadomo, te umocnienia to miliardy złotych.. stąd odkładano to i odkładano... bo, co jasne, pieniędzy w budżecie na inwestycje szczeg. takie - ciągle brak. i jak zawsze przy zaniedbaniach - płacimy. ale coś ma się w tej materii ruszyć - i trzeba za to trzymać kciuki. i monitorować.

Podobnie jak WRESZCIE ze stworzeniem planów zagospodarowania przestrzennego - których nie ma w większości polskich gmin;
bez nich (a to tylko jeden z efektów ich braku) każdy może się budować, gdzie chce; a że każdy myśli - mnie to nie dotknie i buduje się na terenach stricte zalewowych.. może wreszcie się z tym (choć w części) skończy; ciężko żyje z dnia na dzień - co ja absolutnie rozumiem, gdy tak wielu nie starcza do Iszego - i nie myśli o ubezpieczeniach...

i wiadomo, mądre to nie jest.. ale może wypada jakieś rozwiązanie, w trosce o tych akurat niebyt zaradnych (np. dopłaty z budżetu do tych ubezp. dla najbiedniejszych?!) dałoby się wymyślić; z drugiej strony wielu powie - tu dopłacać, tam dopłacać - z budżetu niewiele zostanie.. I tu, i tu racja. Co zrobić?! Może bardziej szczelny system podatkowy - ZWŁASZCZA w przypadku KORPORACJI I HIPERMARKETÓW, które sukcesywnie wykazują 'brak zysków', by podatków nie płacić;( - i może pieniądze na ten m.in. cel stąd dałoby się uzyskać??!

A z tymi wałami to (choć ekspertem od ich sypania na pewno nie jestem:) raczej zgodziłbym się z przedmówca - zwłaszcza po narzekaniach strażaków, że ktoś im się pchał na wały ciężkim sprzętem, żołnierze amfibią itd... po oglądaniu wielu scen, że aby ich nie naruszyć, setki ludzi na piechotę te archaiczne niby worki tachało... Choć na pewno, wg. mnie, w akcji brało udział za mało żołnierzy, tak a propos organizacji.

A rozliczać, o czym już pisałem, za wszystkie zaniedbania, nieostrzeżenie.. itd., trzeba KONKRETNYCH ludzi na miejscu, w gminach, w sztabach etc. ; za zaniedbania inwestycyjne i ustawodawcze - WSZYSTKIE RZĄDY ostatnich 20 lat!!!; na pewno nie wrzucać do wspólnego worka czy zrzucać wszystko jak leci na obecny rząd, bo to zupełnie nieracjonalne.

Co nie znaczy, nie pilnować go (a bardziej pewnie - Sejmu), by np. z projektów zapowiadanych specustaw w ww. materii się wywiązał; by gminy zaczęły wreszcie tworzyć plany zagospod. - i by te tragedie (a w sytuacji takiej emisji zanieczyszczeń do atmosfery pogoda na pewno w przyszłości także będzie 'szalała' - to jeden z głównych globalnych problemów, który i tak nas. np w porównaniu z Chinami, dotyka minimalnie; szczęście w nieszczęściu;( - by te już praktycznie pewne wielkie powodzie i przyszłe ludzkie tragedie choć zminimalizować.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.05.2010 14:11

Nie dziwi mnie ,bo nigdy w Polsce Władza nie była obywatelska! Kiedyś mówiło się że ,,Władza sie wyżywi ,, a ty biedny szaraku siedź cicho na du...! Nie dziwmy się ! Z tego Biednego Kraju uciekło w poszukiwaniu pracy i normalności,podkreślam normalności miliony Polaków i to nie w czasach Komuny ale teraz . Cóż to za Kraj gdzie na wyżywienie przestępców zwyrodnialców wydaje sie więcej pieniędzy niż,, Dzieci z Domów Dziecka,,. Cóż to za Kraj gdzie zwykły OBYWATEL nie może liczyć na sprawiedliwość w sądach , urzędach,instytucjach reprezentujących nasze interesy.(Przykład- Romana Kluski) . Władza nigdy w Polsce nie odpowiadała za swoje błędy ale już zwykły Kowalski TAK! Szybko znalazły sie odszkodowania dla rodzin Katastrofy Smoleńskiej , zapomniano jakoś o ludziach innych katastrof równie tragicznych. Przykładów można mnożyć tyle że zabrakło by mi czasu i miejsca na tym forum. Jedno jest pewne w naszym Kraju ,, Władza sobie Obywatel sobie,, . W artykule czytamy-cytat-/Niemcy nauczeni doświadczeniem zadbali o zabezpieczenie miast i wsi przed powodzią na Odrze./ Tyle że Niemcy to kraj cywilizowany OBYWATELSKI, a przede wszystkim nie skorumpowany i nie zawikłany w miliony afer.
Nie łudcie się że ta kolejna tragedia nauczy coś nasze Władze! Będzie następna ,susza,trąby powietrzne, katastrofy ekologiczne ,katastrofy budowlane, zimy stulecia inne...i nie trzeba być uczonym ani znachorem aby to przewidzieć,, taki jest świat ,, więc nie liczcie na Władzę bo Ona się sama wyżywi! Jest Pewne że z jej strony możecie liczyć na podwyżki Cen Paliwa, Gazu,żywności itd.Dlaczego bo po prostu jest okazja! I jeszcze jedno EURO 2012 się nie odbędzie ,gdyż też jest okazja do jego odwołania ,no i może dobrze. Biedna ta Polska Obywatelska! I zacofana!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do załatania jest w Polsce sporo takich spraw jak wały przeciw powodziowe, drogi , ZUS, edukacja, leczenie obywateli i tak dalej.
Pieniędzy w kraju jest na załatanie jednej z tych rzeczy tylko że każdy z rządów nie ma odwagi żeby to wyraźnie powiedzieć i mami naród że robi coś z każdą z tych spraw.
Co do ludzi to gdyby wszystkich ekologów zamknąc na dwa lata w odosobnieniu to powstał by niejeden zbiornik retencyjny i niejedna zapora ratująca tysiące ludzi przed zalaniem . U nas w sprawie ochrony jakiegoś pieprzonego komara czy też ślimaczka pisze się petycje a każda próba zrobienia czegoś dla bezpieczeństwa ludzi to sprawa nie do przejścia.

No a co do głupoty to Polak w tym przoduje.
Jakim to kretynem trzeba być by posiadać pola uprawne czy też gospodarstwa na terenach które co roku są prawie zalewane i się nie ubezpieczyć od powodzi.
Cimoszewicz odważnie powiedział prawdę .
Założę się że ci co teraz są zalani w przyszłym roku znowu się nie ubezpieczą bo pewnie kolejna powódź za 13 lat to poczekają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tadeusz?! No coś Ty?! Władza ma się jeszcze martwić o obywatela?! Ona jest od zbierania podatków! A w końcu kto ma się zająć o jej partykularne interesy?! Nie znasz tej zasady? "Im gorzej, tym lepiej"?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Maciej prawdę mówi. Ale i tak zwycięży ten, który najwięcej naobiecuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dopóki nie zaleje siedziby Urzędu Rady Ministrów lub domów, w których mieszkają prominenci, dopóty reszta Narodu może sobie ponarzekać, postękać i powybrzydzać. Widziały gały, co przez lata brały, w czasie głosowań i wyborów do parlamentu, samorządów, etc.? To mają czego chcieli. Po jakiej klęsce, obecne tzw. elity znikną a ich miejsce zajmą ludzie uczciwi? Tu samolot, tam powódź a niebawem susza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tia... lubię takich ekspertów:-) Wał usypany przez koparki i ciężki sprzęt w kilka godzin jeszcze szybciej byłby rozmyty... Nie ma zmiłuj się, worki z piaskiem były są i jeszcze długo będą najlepszą metodą... A że z okresu kamienia łupanego? Zabezpieczenie ma być efektywne a nie efektowne...

Komentarz został ukrytyrozwiń

"jakby nie było konkretnych ludzi, czy zespołu konkretnych ludzi, którzy za te tragiczne wydarzenia odpowiadają" Panie Zdzisławie! Na W24 większość jest zdania, że Obywatel Polski powinien sam się zabezpieczać przed szkodliwymi działaniami przyrody. Polska Władza nie jest od takich przyziemnych spraw.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.