Facebook Google+ Twitter

Niemal połowa terytorium Indii dotknięta suszą

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-26 14:36

Blisko połowa terytorium Indii dotknięta została suszą. To skutek niewielkich w tym roku opadów deszczów monsunowych. Skutki suszy odczują nie tylko indyjscy rolnicy, ale także konsumenci.

W dwustu czterdziestu sześciu dystryktach kraju ogłoszono stan klęski suszy. Eksperci od spraw rolnictwa przewidują, iż jej efektem będzie spadek produkcji ryżu o dziesięć procent. Władze uspokajają, iż są w stanie pokryć braki z zapasów strategicznych.

Jednocześnie zapowiadają, że w przypadku gwałtownego wzrostu cen ryżu, a także innych zbóż oraz ich przetworów na rynku krajowym, zorganizują system rozdziału tych produktów wśród najuboższych po znacznie niższych cenach.

Minister finansów Indii Pranab Mukherjee nie wykluczył, że rząd zdecyduje się na interwencyjne zakupy zbóż na rynkach światowych. Jednocześnie władze centralne wprowadziły zakaz eksportu ryżu, pszenicy oraz cukru. Nie określono, jak długo będzie on obowiązywał.

Wśród rolników indyjskich, którzy w wyniku suszy poniosą straty, narasta panika. Odnotowano już przypadki samobójstw wśród mieszkańców wsi spowodowane niemożnością spłacenia kredytów zaciągniętych na zasiewy, które zostały zniszczone przez suszę. W Indiach ponad 60% areałów uprawnych zależnych jest od ilości deszczów monsunowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.