Facebook Google+ Twitter

Niemcu, co ty wiesz o Murze Berlińskim?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-25 15:42

Po 19 latach od upadku Muru Berlińskiego uczniowie niemieckich szkół nadal zbyt mało wiedzą na temat historii NRD.

Do takich wniosków doszli naukowcy z Wolnego Uniwersytetu w Berlinie, którzy opublikowali wyniki ankiety przeprowadzonej we wschodnio- i zachodnioniemieckich szkołach.

Wśród odpowiedzi na zadane pytania aż roi się od przykładów wypaczonego obrazu historii, jaki mają niemieccy uczniowie. Większość z nich nie wie, kto wzniósł Mur Berliński. Wielu przekonanych jest, że w NRD były wolne wybory, a kanclerz Willy Brandt stał na czele wschodnioniemieckiego państwa.

Około połowy młodych Niemców twierdzi, że Strasi była taką samą instytucją, jak służby wywiadowcze w krajach o rozwiniętej demokracji. Wielu uczniów ma wręcz kłopot z rozróżnieniem cech demokracji i dyktatury.
Berlińscy naukowcy objęli badaniami ponad pięć tysięcy gimnazjalistów z Berlina, Brandenburgii, Bawarii i Nadrenii. Wykazały one, że najpełniejszą wiedzę o historii NRD mają młodzi Bawarczycy.

Natomiast na wschodzie kraju, gdzie dzieciom tę wiedzę przekazują rodzice, uczniowie często chwalili socjalne aspekty państwa Ericha Honeckera. Najważniejszy wniosek z tych badań brzmi: im mniej ktoś wie o NRD-owskiej dyktaturze, tym lepiej ją ocenia - powiedział profesor Klaus Schroeder z Wolnego Uniwersytetu w Berlinie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.