Facebook Google+ Twitter

Niemcy: 70 rocznica "Nocy Kryształowej"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-09 14:28

"Noc Kryształowa" to pogrom Żydów w Niemczech w przeddzień wybuchu II wojny światowej. Jednocześnie, 9 listopada przed 19 laty, obalono berliński mur, zwiastując koniec komunizmu we wschodnich Niemczech.

Według kanclerz Angeli Merkel, rocznica "Kryształowej Nocy" to "dzień pamięci o jednym z najokropniejszych wydarzeń niemieckiej historii". Kanclerz podkreśla w wydanym z tej okazji oświadczeniu, że pamięć o 9 listopada zobowiązuje Niemców do zdecydowanego przeciwstawiania się rasizmowi, a szczególnie antysemityzmowi. Atak nazistów na synagogi, żydowskie sklepy i instytucje w 1938 roku doprowadził w konsekwencji do Holocaustu.

Angela Merkel ponadto zaznacza, że jako rocznica obalenia berlińskiego muru 9 listopada był natomiast szczęśliwym dniem niemieckiej historii. Pochodząca z byłej Niemieckiej Republiki Demokratycznej szefowa niemieckiego rządu podkreśliła, że należy utrzymać pamięć o dawnej NRD, by poprzez naukę historii ustrzec Niemcy przed odżywaniem radykalnych tendencji. W całych Niemczech odbywają się uroczystości, upamiętniające obydwie rocznice.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.