Facebook Google+ Twitter

Niemcy: 90-letni hitlerowski zbrodniarz skazany na dożywocie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-11 12:21

W jednym z ostatnich procesów hitlerowskich zbrodniarzy wojennych, sąd w Monachium skazał byłego oficera Wehrmachtu na dożywocie. 90-letni Josef Scheungraber został uznany winnym mordu na 14 włoskich cywilach.

Prokuratura zarzuciła Scheungraberowi, że w 1944 roku, jako szef jednej z kompanii Wehrmachtu, wydał rozkaz zamordowania 14 osób we wsi Falzano di Cortona w Toskanii. Był to akt zemsty za zabicie przez partyzantów dwóch niemieckich żołnierzy.

Oddział Scheungrabera rozstrzelał czterech cywili. Dziesięciu innych zamknął w domu, który następnie wysadzono w powietrze. Prokuratura domagała się za to dla dowódcy kary dożywocia, a sąd po trwającej prawie rok rozprawie uznał ją za zasadną.

Sam Scheungraber twierdzi, że nie brał udziału w masakrze, a nawet przez długi czas o niej nie wiedział. Jak mówił w sądzie w Monachium, jedynie „służył ojczyźnie”. Zbrodniarz został już przed trzema laty skazany na dożywocie przez sąd we Włoszech, ale niemieckie władze nie wydały go wówczas włoskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.