Facebook Google+ Twitter

Niemcy: Angela Merkel najpopularniejszym politykiem

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-15 14:00

Na pięć miesięcy przed wyborami do Bundestgu kanclerz Angela Merkel pozostaje najpopularniejszym niemieckim politykiem. Jej przewaga nad kontrkandydatem na fotel kanclerski Frankiem-Walterem Steinmeierem wzrosła do 29 procent.

Według najnowszego sondażu przeprowadzonego na zlecenie magazynu „Stern" i telewizji RTL, 51 procent Niemców wybrałoby ponownie Angelę Merkel na kanclerza. Na Steinmeiera zagłosowałoby tylko 22 procent ankietowanych. Sondaż zakładał hipotetyczną możliwość bezpośredniego wyboru kanclerza przez elektorat. W Niemczech szef rządu wybierany jest przez parlament.

22 procent poparcia to najsłabszy wynik Franka-Waltera Steinmeiera od września ubiegłego roku, kiedy minister spraw zagranicznych oficjalnie został kandydatem SPD na kanclerza. W najbliższy weekend socjaldemokraci rozpoczynają kampanię przed wyborami.

Gdyby odbyły się one dziś, CDU Angeli Merkel wraz z siostrzaną bawarską CSU zdobyłyby 35 procent głosów. Chadecja mogłaby rządzić z liberałami z FDP, którzy uzyskali 16 procent poparcia. SPD może zaliczyć na 24 procent głosów. Do Bundestgu weszliby również, tak jak obecnie, przedstawiciele Zielonych i Lewicy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.