Facebook Google+ Twitter

Niemcy: Bombardowanie w Afganistanie było uzasadnione

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-06 17:57

Minister Obrony Niemiec Karl - Theodor zu Guttenberg uznał za słuszną decyzję o nalocie na talibów przeprowadzonym na początku września w Afganistanie przez samoloty NATO na żądanie Bundeswehry. Podczas nalotu mogły zginąć nawet 142 osoby, w tym wielu cywilów.

Zu Guttenberg poparł ocenę generalnego inspektora Bundeswehry, który uznał, że wezwanie samolotów NATO przez niemieckiego oficera było uzasadnione. Minister przyznał, że w prowadzonym równolegle przez NATO dochodzeniu stwierdzono „błędy proceduralne" pułkownika Bundeswehry. Nawet jeśli zostały one popełnione, do ataku musiało dojść - ocenił zu Guttenberg.

Tymczasem prokuratura w Dreźnie, która do tej pory zajmowała się sprawą, przekazała ją do Prokuratury Federalnej w związku z podejrzeniem o złamanie przez żołnierzy Bundeswehry prawa międzynarodowego. Prokuratura Federalna po wstępnym zbadaniu dokumentów oświadczyła jednak, że nie dopatrzyła się znamion takiego przestępstwa.

4 września samoloty NATO zbombardowały w regionie Kunduzu w Afganistanie uprowadzone przez talibów dwie cysterny z paliwem. Podczas nalotu zginęło, według różnych szacunków, od 17 do 142 osób. Dochodzenie miało wyjaśnić, czy decyzja pułkownika niemieckiej armii, który wezwał siły NATO, była uzasadniona.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.