Facebook Google+ Twitter

Niemcy: Były SS-man skazany na karę dożywotniego więzienia

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-23 11:19

Sąd w Akwizgranie skazał byłego SS-mana Heinricha Boere na karę dożywotniego więzienia. W jednym z ostatnich procesów o nazistowskie zbrodnie wojenne sędziowie uznali oskarżonego winnym morderstwa trzech holenderskich cywilów.

88-letni Boere przyznał się w trakcie procesu, że w czerwcu i wrześniu 1944 r. zastrzelił trzech cywilów w okupowanej przez Niemców Holandii. Było to działanie odwetowe za akcję holenderskiego ruchu oporu. Synowie ofiar byli oskarżycielami posiłkowymi w postępowaniu toczącym się w Akwizgranie od października ubiegłego roku.

Skazując Boerego na dożywocie sąd przychylił się do wniosku prokuratury. Obrońcy byłego SS-mana próbowali doprowadzić do umorzenia procesu. Powoływali się na prawo unijne, a konkretnie na przepis, stanowiący, że nie można zostać dwukrotnie skazanym za to samo przestępstwo.

Heinrich Boere został zaocznie skazany na śmierć za zbrodnie wojenne przez sąd w Amsterdamie w 1949 r. Później wyrok zamieniono mu na dożywocie. Nigdy go jednak nie wykonano, ponieważ Boere uciekł z więzienia. Początkowo ukrywał się w Holandii, a w połowie lat 50-tych zbiegł do Niemiec.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.