Facebook Google+ Twitter

Niemcy: Chadecy prowadzą w przedwyborczych sondażach

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-26 15:45

Niemieccy komentatorzy oceniają kończącą się dziś kampanię wyborczą jako jedną z najnudniejszych i najbardziej bezbarwnych w historii. W Niemczech jutro odbędą się wybory parlamentarne.

Większość sondaży nie pozostawia wątpliwości co do najważniejszej kwestii: kto wybory wygra. Prognozy dają chadekom około dziesięciopunktową przewagę nad socjaldemokratami. Dlatego, jak mówi szef ośrodka badania opinii społecznej Emnid Klaus-Peter Schöppner, po wyborach rządzić będzie dalej Angela Merkel - albo w pożądanej koalicji z liberałami, albo kontynuując wielką koalicję z socjaldemokratami. - W obu przypadkach CDU będzie miła większość - podkreśla Schöppner.

Zdaniem obserwatorów, możliwość kontynuacji wielkiej koalicji sprawiła, że politycy CDU i SPD chwalili w kampanii osiągnięcia swego rządu i nie atakowali siebie nawzajem. Fakt, że wspólnie musieli stawić czoła kryzysowi gospodarczemu, zatarł linie podziału między największymi niemieckimi partiami.

Efekt to, zdaniem politologa Michaela Sprenga, najnudniejsza kampania od lat. - Sam dzień wyborów będzie emocjonujący, ale droga do niego była długa i męcząca - mówi Spreng. Dziś kampanię kończą wszystkie niemieckie partie polityczne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.