Facebook Google+ Twitter

Niemcy chcą walczyć o autonomię Śląska

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2008-11-13 14:49

Ruch Autonomii Śląska, działający w Polsce, ma swój odpowiednik za Odrą. Na początku listopada w Würzburgu w Bawarii zarejestrowana została organizacja pod nazwą Initiative für Autonomie Schlesiens, czyli Inicjatywa dla Autonomii Śląska.

Organizacja deklaruje, że będzie walczyć o ideę autonomicznych obszarów i krajów związkowych. - Cierpnie mi skóra - mówi "Polsce" prof. Dorota Simonides.

Piotr Długosz z RAŚ w Opolu mówi, że śląskie gadżety kupują przede wszystkim obywatele Niemiec. / Fot. Archiwum DZZałożycielem organizacji jest Robert Starosta, który w wieku 7 lat wyemigrował do Niemiec z Chróścic pod Opolem. Skończył studia ekonomiczne. Dziś jest drobnym berlińskim przedsiębiorcą. Starosta opowiada się za autonomią Śląska wraz z Opolszczyzną. - Obejrzał w niemieckiej telewizji reportaż na temat naszej działalności i to go zainspirowało - mówi "Polsce" Piotr Długosz, lider Ruchu Autonomii Śląska na Opolszczyźnie.

Starosta współpracuje z innymi Niemcami polskiego pochodzenia. Niektórzy z nich wyemigrowali za Odrę, inni już się tam urodzili, a tylko ich przodkowie byli ze Śląska. Ich organizacja - jak twierdzi Starosta - tylko wspiera rozwój samorządności. Jednak w swoim statucie stawia za cel "wprowadzenie pod publiczną debatę pojęcia autonomii Górnego oraz Dolnego Śląska w wielokulturowej Europie". Jest też mowa o wykorzystaniu "narzędzi demokracji takich jak plebiscyt czy referendum", a także o wspieraniu "idei federalistycznych krajów związkowych oraz autonomicznych obszarów". Wszystko to ma na celu "wskazanie trzeciej możliwej perspektywy dla Śląska w zgodzie pomiędzy Niemcami, Polską a Czechami w Europie". Skąd tu Czechy? Rzecz w tym, że historyczny Górny Śląsk nie obejmuje tylko polskich terenów. Zahacza też o czeski kraj śląsko-morawski i kraj ołomuniecki.

Prof. Władysław Bartoszewski, doradca premiera Donalda Tuska ds. międzynarodowych, dowiedział się o nowej organizacji od nas. - Koniecznie trzeba się jej przyjrzeć - mówi profesor. - Sprawa jest świeża, musimy poprosić o ekspertyzy naszych specjalistów od prawa międzynarodowego.

A co o niemieckim odpowiedniku RAŚ myślą śląskie autorytety?

- Świetny pomysł - mówi reżyser i senator Kazimierz Kutz, znany z sympatii dla autonomistów.

- To niebezpieczne. Dziwię, że niemiecki sąd zarejestrował taką organizację - mówi za to prof. Dorota Simonides, jeden z największych autorytetów politycznych i moralnych na Śląsku Opolskim.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Górny Śląsk
  • Górny Śląsk
  • 13.08.2012 00:30

tak drodzy Polacy nie Niemcy lecz Ślązacy mieszkający w Niemczech chcą walczyć o autonomię Śląska. te polskie porównania to nacjonalistyczna propaganda resztek chwały Polskiego władania Śląskimi ziemiami i Śląskim narodem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
RAfał
  • RAfał
  • 02.11.2010 09:30

Polsce nie jest to potrzebne jest to potrzebne Śląskowi bo jesteśmy okradani po co mamy budować Polskę za nasze pieniądze jak warszawa nas okrada i rujnuje np.KWK huty itp.

Komentarz został ukrytyrozwiń

nie. nie. nie. nie. Bezczelna mniejszość chce mówić większości (Polacy) co i kto i dlaczego i jak ma być na Śląsku? Nigdy na to nie pozwolimy. Żadnych autonomii. Ich separatystyczne działania nie podobają mi się. Rozbicie dzielnicowe bis? Nigdy.
Aha i przydałby się tutaj artykuł o Ruchu Obywatelskim Polski Śląsk.

Komentarz został ukrytyrozwiń

co na to politycy i wojsko dalej wrogi Polski milczą albo mówić głośno jeden raz i zamknąć ten tema, Polska teraz jest mała aby rozdzielić, w Brazylii i w EUA chcieli tak samo grupy Indian i grupa germańska, no to od razu zatkali jeden raz i nigdy więcej słyszało o tym. Szkoda my zmuszeni rozbić Berlin aby odebrać reszta co nam brakuje ale tak planujemy . a masona faszyzm są w wszystkich forumach prowokują i czytają od biura co maja założone w wszystkich językach, odkryłem wiele.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja zupełnie poważnie o tej autonomii dla regionu świętokrzyskiego.
Taki autonomiczny region świętokrzyski na pewno więcej by zyskał niż stracił, jak do tej pory.
Jako skansen wraz z Górami Świętokrzyskimi i dziką przyrodą, na pewno zyskałby poważne dotacje z unii jako teren atrakcyjny turystycznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A tak na poważnie to proszę mi podać definicje Ślązaka i autonomii, oczywiście w kontekście Statutu RAŚ. Separatystyczne zapędy tej organizacji są niebezpieczne dla integralności Polski. Szkoda, że jak dotychczas rząd nie dostrzega problemu.
Przytoczę tu znamienne wypowiedzi na pyt" Śląsk dla Ślązaków? " To głupota, która się odradza jak chwast"-prof. Franciszek Marek.
To świetny pomysł- Kutz. Świetny jak on sam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

patfil, ja też tak myślę. Dziwi mnie czasami ślepota ludzi , ale w większości przypadków spowodowana jest brakiem historycznej wiedzy i to nie tylko Polski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja mam inne pomysły np.: autonomia dla regionu świętokrzyskiego. Why not?

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za temat i przypomnienie historii województwa śląskiego
Województwo śląskie było najlepiej rozwiniętym i najbogatszym województwem w przedwojennej Polsce.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojew%C3%B3dztwo_%C5%9Bl%C4%85skie_(historyczne)
Województwo Śląskie – autonomiczna jednostka administracyjna II Rzeczypospolitej Polskiej z siedzibą władz w Katowicach, powołana do życia w 1920 roku, faktycznie istniała w latach 1922-1939. Formalnie została zniesiona w 1945 roku.
Dzięki funduszom płynącym m.in. z województwa śląskiego udało się zbudować Gdynię i COP. Zdarzały się także lata, gdy Polska brała pożyczki od Województwa Śląskiego, ich wysokość nie jest jednak znana.
W 1931 Skarb Śląski wydał na regulację rzek ponad 1 mln złotych podczas gdy Skarb Państwa w obrębie całego kraju zaledwie 121 tys. złotych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

czy naprawde Polsce to potrzebne?...w dobie globalizacji i znoszenia granic nowym niebezpieczenstwem okazaly sie mikronacjonalizmy...to niedorzeczne...+ za poruszenie waznego i interesujacego tematu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.