Facebook Google+ Twitter

Niemcy chcą wydać "Mein Kampf" z komentarzami historyków

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-27 18:50

Instytut Historii w Monachium planuje nowe wydanie „Mein Kampf" Adolfa Hitlera. Ma się ono ukazać w ciągu sześciu lat, zanim w 2015 roku rząd Bawarii utraci prawa autorskie do książki zawierającej podstawy ideologii narodowego socjalizmu.

W komunikacie instytut poinformował, że prowadzi w tej sprawie „konstruktywny dialog" z rządem Bawarii. Bawarskie ministerstwo finansów jest właścicielem praw autorskich do „Mein Kampf" i innych nazistowskich publikacji.

Nigdy nie wydało zezwolenia na ponowne wydanie książki Hitlera. Ale zgodnie z niemieckim prawem, 70 lat po śmierci autora, a więc z końcem 2015 roku, prawa te wygasną, a jego dzieło stanie się częścią domeny publicznej.

Wówczas „Mein Kampf" będzie mógł wydać każdy. „Istnieje niebezpieczeństwo, że ten haniebny utwór zostanie zawłaszczony przez szarlatanów i neonazistów" - przestrzegał niedawno minister gospodarki Bawarii Wolfgang Heubisch.

Dlatego przed upływem tego terminu monachijski Instytut Historii chce wydać, jak to określa, historyczno-krytyczne opracowanie „Mein Kampf" zaopatrzone w komentarze historyków.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

żeby nie było to niebezpiecznym narzędziem w rękach "potencjalnego wroga ludzkości"

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.07.2009 19:58

Każdy wydaje sobie, zabiega o klientelę a prawda rozmyje się gdzieś pomiędzy zagubionymi stronicami. Już przerabialiśmy na własnych podręcznikach do nauczania historii, że o przeróżnych wersjach i tłumaczeniach biblii nie wspomnę. Jak opublikować to prawdziwe fakty, bez przypisów pseudo - historyków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.