Facebook Google+ Twitter

Niemcy: Dziś odbędzie się wręczenie Europejskich Nagród Filmowych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-11 18:29

Europejskie Nagrody Filmowe zwane są czasem "europejskimi Oskarami". Zwycięzcę wyłoni głosowanie blisko dwóch tysięcy członków Europejskiej Akademii Filmowej. Nagrody przyznawane są od 1988 roku produkcjom europejskim oraz ich twórcom.

Najwięcej nominacji do tegorocznych nagród Europejskiej Akademii Filmowej zdobył francuski film "Prorok" w reżyserii Jacques'a Audiarda, będący oskarżeniem francuskiego wymiaru sprawiedliwości. Obraz otrzymał łącznie sześć nominacji, w tym dla najlepszego europejskiego filmu. Na drugim miejscu z pięcioma nominacjami uplasował się brytyjski film "Slumdog. Milioner z ulicy" w reżyserii Danny'ego Boyle'a, tegoroczny laureat Oscara za najlepszy obraz. W kategorii najlepszy europejski film 2009 roku oba tytuły rywalizują z filmami "Lektor", "Fish Tank", Biała wstążka" i "Pozwól mi wejść".

Wśród trzynastu nominowanych filmów krótkometrażowych znalazły się dwa polskie filmy dokumentalne: "Poste Restante" Marcela Łozińskiego o niedoręczanych listach adresowanych na przykład do Boga oraz "Szklana pułapka" w reżyserii Pawła Ferdkam porównująca zachowanie ryb w akwarium do zachowań ludzi. Wśród nominowanych za charakteryzację jest Waldemar Pokromski za film "Baader-Meinhof".

Podczas ceremonii nagrodę krytyków FIPRESCI za film "Tatarak" odbierze Andrzej Wajda. Uzasadniając ten wybór Klaus Eder, sekretarz generalny FIPRESCI, napisał, że już swoimi pierwszymi filmami ("Pokolenie", "Kanał", "Popiół i diament") pisał historię filmu europejskiego, a jego twórczość inspirowała kilka pokoleń filmowców. Nagroda wyróżnia również jego ostatni film "Tatarak" - dzieło, które nie pasuje do miana "ostatnia praca", lecz otwiera nowe perspektywy dla współczesnych autorów kina europejskiego - podkreśla Klaus Eder.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.