Facebook Google+ Twitter

Niemcy głównym partnerem Polski. Prezydent Gauck ceni Polaków

Sejmowe wystąpienie w miniony czwartek ministra Sikorskiego w sprawach polityki zagranicznej rządu, stało się ważnym tematem dyskusji polityków i Polaków, o naszych dokonaniach i zamierzeniach na arenie europejskiej i międzynarodowej. Minister Sikorski zaznaczył, że w ostatnich latach w Europie Niemcy stały się głównym partnerem Polski. Podkreślił to także swoją obecnością w Warszawie prezydent Gauck.

Minister spraw zagranicznych, Radosław Sikorski, w ostatnim sejmowym wystąpieniu na temat polityki zagranicznej rządu, podkreślił szczególną rolę stosunków polsko-niemieckich. Powiedział, że głównym partnerem Polski w Europie są obecnie Niemcy. Także nowy prezydent Republiki Federalnej Niemiec, Joachim Gauck, dla podkreślenia wzajemnych dobrych stosunków między oboma państwa, wyruszył z pierwszą zagraniczną wizytą po wyborze na stanowisko, do Warszawy.

Poseł Grzegorz Schetyna, zabierając głos w Sejmie po wystąpieniu ministra Sikorskiego, zwrócił uwagę na potrzebę akcentowania wspólnej polityki zagranicznej koalicji i opozycji, co powinno być wyzwaniem dla klasy politycznej. Przedstawiciel opozycyjnej PiS powiedział natomiast, że polską politykę zagraniczną gnębią "fikcja, arogancja i kompleks". Natomiast prezydent Bronisław Komorowski, podczas spotkaniu z dziennikarzami, ocenił czwartkowe wystąpienie szefa MSZ Radosława Sikorskiego w Sejmie, bardzo dobrze. Określił je jako interesujące i ważne.

Prezydent powiedział, że pozytywnie ocenia fakt, iż ważną i potrzebną dla Polski dyskusję o przyszłości UE "przeniesiono z Berlina do Warszawy". Zdaniem prezydenta Komorowskiego, Polska powinna pracować na rzecz "wykorzystania realnych możliwości, które tworzy atrakcyjność gospodarczą Polski, ale i polityczną, dla pogłębienia współpracy z rynkami wschodzącymi, krajami rosnącymi pod względem oddziaływania politycznego na świecie". Prezydent wymienił w tym kontekście Chiny, Indie, Brazylię i Turcję.

Komentarze po wizycie Gaucka

Prasa niemiecka, w szerokich komentarzach po wizycie prezydenta Niemiec w Warszawie, podkreślała głównie, że "Gauck ceni Polaków, Polacy cenią Gaucka". Akcentowano jego bardzo wymowne, choć może nieco osobiste zdanie, które brzmi: "Niezachwiana wiara polskiego rządu w ideę Europy zawsze była dla mnie wzorem".

W obszernych relacjach z pobytu prezydenta Joachima Gaucka w Warszawie, podkreślano, że został on serdecznie przyjęty i chwalił polskie dążenie do wolności.

Dziennik "Sueddeutsche Zeitung" zwrócił uwagę na to, że wizyta była chwalona jeszcze zanim się rozpoczęła. Napisał: "Polacy mają duże oczekiwania wobec nowego niemieckiego prezydenta. Nie tylko dlatego, że jego biografia coś dla nich znaczy, a stworzenie przez Gaucka urzędu ds. akt Stasi dla wielu jest wzorem. Gauck powiedział niedawno w Łodzi, jeszcze przed wyborem na prezydenta, że podziwia Polskę za odważną walkę o wolność i także dzisiaj Niemcy mogliby brać przykład z sąsiadów, u których panuje mniej niezadowolenia". "Takie tony są dobrze przyjmowane w Warszawie - mieście bezlitośnie zburzonym w czasie wojny przez Niemców, które dziś promieniuje optymizmem i pewnością siebie" – akcentuje gazeta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

olek kan
  • olek kan
  • 30.03.2012 21:07

Tylko co prezydent Niemiec ma w Niemczech do gadania?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
  • Marta Dutkiewicz
  • 30.03.2012 11:59

Dyplomacja jest podstawą  dobrosąsiedzkich relacji w tym przypadku Polski z Niemcami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.