Facebook Google+ Twitter

Niemcy gromadzą coraz więcej złota

Stało się! W ślad za Rosją, wydobywającą coraz więcej złota i przetapiającą je na sztaby przechowywane w banku centralnym, również Bundesbank przygotowuje się na walutowy koniec świata. Kolej na inne kraje UE ... oddać złoto za bezcen.

Portal Bundesbanku, materiał przeznaczony do publikacji prasowych. Przeliczanie sztab złota skarbowego. / Fot. http://www.bundesbank.de/Redaktion/DE/Bilderstrecken/gold_goldbarren.html?notFirst=true&docId=20686Złoto niemieckiego banku centralnego leżało sobie dotąd spokojnie w piwnicach ... amerykańskiego Urzędu Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku, a także (w znacznie mniejszej ilości) w Londynie i Paryżu. Leżało tak od lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, kiedy to zostało nagromadzone w wyniku niebywałych osiągnięć zachodnioniemieckiego eksportu towarów przemysłowych, a także kłopotów z wymienialnością waluty, występujących w tamtych czasach w wielu krajach. Był to zarazem okres, kiedy wydawało się, że w każdej chwili kres cudowi gospodarczemu Adenauera i Erhardta mogą położyć towarzysze z KPZR. Przewidywano, że radzieckie czołgi będą potrzebowały trzech-czterech dni, aby dotrzeć do Renu i dopiero tam państwa NATO będą w stanie spróbować je zatrzymać. W tej sytuacji zabezpieczenie zapasów złota możliwie jak najdalej stamtąd było rzeczą naturalną.

To nie jest wiadomość ekonomiczna, ale doniosłe wydarzenie politycznePrzyczyna, dla której ten stan rzeczy utrzymywał się nadal bez istotnych zmian przez dwadzieścia lat po zjednoczeniu Niemiec oraz upadku ZSRR i jego bloku, była moim skromnym zdaniem (oczywiście inni też o tym mówią i piszą) jedna. Cała elita polityczna, a także finansowa Republiki Federalnej pragnęła uniknąć wrażenia, że z jednej strony pragnie rzucić wyzwanie Stanom Zjednoczonym, a z drugiej, że Niemcy chcą znowu prowadzić politykę mocarstwową. Inflacja dolara, a także kryzys strefy euro diametralnie zmieniły tę sytuację. Niemiecka polityka mocarstwowa stała się faktem wymuszonym przez sytuację w UE, zaś elity władzy USA udowodniły swoim partnerom, że w razie czego będą ratować tylko własny kraj, no może jeszcze Kanadę, Meksyk i Australię.

Jest jeszcze jeden czynnik, który sprawia, że dalsze powierzanie niemieckich rezerw złota skarbowego Jankesom stało się niedopuszczalne z punktu widzenia podstawowych niemieckich interesów narodowych. Tym czynnikiem jest przewidywane załamanie się obecnego systemu gospodarek zglobalizowanych, opartych na walutach papierowych i przejście do kontynentalnych stref technologicznych, opartych na walutach wymienialnych na złoto. Przebudowa światowego układu gospodarczego pod ciężarem narastającego kryzysu w sytuacji, gdy zreformowanie go na drodze świadomej ewolucji jest niewykonalne wobec upierania się większości elit politycznych przy ich dotychczasowych koncepcjach, to temat dobrze opracowany również w języku niemieckim. Specjalistą w tej dziedzinie jest ekonomista Max Otte (książka Der Crash kommt, 2006), poniekąd kolega przywoływanego przeze mnie wielokrotnie Chazina z tzw. szkoły austriackiej. Z kolei pomysłodawcą sprowadzenia złota do kraju jest drugie ja Maxa Otte w świecie polityki - Frank Schäffler (wym.: szefler).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

"Jeśli jednak państwo zamienia się w zbója rabującego w biały dzień na prostej drodze, to zmusza ludzi do ucieczki nogami lub kapitałem, a także daje zły przykład do naśladowania." I dopowiem - dla ratowania prawdziwych zbójców zamkniętych w białe kołnierzyki.
Ale wracając do niemieckiego złota. Byłem późną jesienią w Niemczech i dowidziałem się, że państwo ma problemy z oszacowaniem rzeczywistych zapasów kruszcu w Fort Knox.
Swoją drogą nie wyobrażam sobie, by zmiana systemu walutowego była możliwa bez uwzględnienia wszystkich stron. Nawet dzisiejsze Niemcy nie wiele znaczą w perspektywie Chin, ich gospodarki, potencjału i ... zasobów papierowego dolara i nie mniej papierowego Euro. Trudno oczekiwać by z przysłowiową chińską cierpliwością, palili tymi papierami w piecach. Zresztą byłoby to sprzeczne z porozumieniem z Kioto.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W tym punkcie przyznaję Szanownemu Przedmówcy całkowitą słuszność wraz ze wszystkimi fizjokratami. Podatki powinny być proste, jasne i zasadniczo rzecz biorąc jednakowe dla wszystkich, a przy tym niskie; w żadnym wypadku powyżej 20 %. Wtedy trudniej się od nich wymigać, a nawet nie wypada. Jeśli jednak państwo zamienia się w zbója rabującego w biały dzień na prostej drodze, to zmusza ludzi do ucieczki nogami lub kapitałem, a także daje zły przykład do naśladowania.

Zaś sposobność do zadbania o potrzebujących można znaleźć wprowadzając np. podatek ujemny dla osób osiągających dochody poniżej progu podatkowego, płatny w bonach żywnościowych itp. Zaś na razie nowy idiotyczny ustrój ściąga wysokie podatki, aby je rozpylić na pokrycie sztucznie rosnącyh wartości finansowych, na pożytek symbolicznego jednego procenta ludzkości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju, nie ma powrotu do przeszłości. Nawet Łukaszenko i bracia Castro wycofali się z systemu nakazowo-rozdzielczego. System finansowy krajów cywilizowanych zostanie uporządkowany w wyniku przywrócenia prywatnego właściciela banku i jego (a nie podatników) odpowiedzialności majątkowej za błęde gospodarowanie. Wtedy banki prywatne, po radykalnym zmniejszeniu sektora usług finansowych, staną się pożyteczne, pożyczając tym, którzy są w stanie spłacić pożyczkę i zapewniając pomnożenie oszczędności swoich klientów. Tak jak w dawnych, dobrych czasach.

To nie kapitalizm jako taki się obecnie kompromituje, ale kapitalizm spekulacyjno-globalistyczny. Ten ostatni jest jednak na drodze do samolikwidacji, zadławiwszy się astronomiczbnym zadłużeniem, która sam na siebie sprowadził.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cały czas piszę o tym , że według "Austriaków" (czytaj hasło: Ludwig von Mises) obecny system finansowo-walutowy jest już tak tak wytrącony z równowagi i oderwany od celowości gospodarczej, że musi upaść tak samo jak komuna. Na jego gruzach nastąpi powrót do sprawdzonych rozwiązań z przeszłości, uzupełnionych o rozwiązania narzucające się na podstawie doświadczeń od roku 1944. W warunkach podziału świata na kontynentalne strefy technologiczne (w dziedzinie walutowej - zrzeszenia krajów z walutą wiodącą, służącą rozliczeniom wewnątrz ugrupowania), wymiana między którymi będzie rozliczana w jednym punkcie (przez Londyn) raje bezpodatkowe znikną tak samo jak derywatywy. Jak się Panu zdaje - po co Rosja, Chiny czy Indie urządzają w tej chwili forsowne zbrojenia morskie? Po to, aby w przyszłości tolerować jakieś wysepki, gdzie będzie można schować skradzione tym mocarstwom pieniądze?

Komentarz został ukrytyrozwiń

To zloto nie jest po to, aby je rzucić na pożarcie przez rynek po obecnej cenie i w obecnych warunkach. Przy jego pomocy można będzie utworzyć nowy system walutowy oparty na wymienialności pieniądza papierowego na złoto (gold exchange standard - tzw. pozłacana waluta) czyli taki, jaki posiadał np. nasz kraj w okresie międzywojennym, a świat zachodni do roku 1971. Taki pieniądz, którego przepływ z kraju do kraju jest ściśle kontrolowany przez banki centralne, uniemożliwia z samej swej istoty takie zjawiska jak piramidy finansowe, gry w sztuczne wartości finansowe (jak tzw. transakcje terminowe) itp. Jego rola ogranicza się do umożliwiania rzeczywistego wytwarzania towarów i obrotu nimi oraz zapłaty za rzeczywiście wykonane usługi i przewozy. Giełda ogranicza się w tych warunkach do zbierania pieniędzy na działalność gospodarczą polegającą na - jak w poprzednim zdaniu, a także wypłaty zysków z tej działalności w postaci dywidendy oraz wzrostu kursu akcji. Oczywiście rozmaite oszustwa są w tym systemie nadal możliwe, ale już nie na skalę wstrząsającą posadami całej gospodarki narodowej, a tym bardziej całego szeregu państw.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wygląda na to że czas się kurczy , i zapowiada się wielki krach .!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.