Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

45612 miejsce

Niemcy: Helmut Kohl kończy 80 lat

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-04-03 11:57

80 lat kończy dziś Helmut Kohl - jeden z najwybitniejszych niemieckich polityków XX wieku, uznawany jest za ojca zjednoczenia Niemiec. Jednak w ojczyźnie do dziś wypomina mu się odpowiedzialność za aferę finansową w CDU.

Jak pisze niemiecka prasa, w czasie swojej kariery Kohl doświadczył największych politycznych wzlotów i upadków. „Süddeutsche Zeitung" scharakteryzowała tę karierę trzema słowami: „Marzenie, tryumf, tragedia".

Tryumfem Helmuta Kohla było zjednoczenie Niemiec 3 października 1990 r. Sposób, w jaki kanclerz przez niespełna rok doprowadził do zjednoczenia i uzyskał dla niego przyzwolenie światowych mocarstw, nawet jego przeciwnicy nazywają do dziś politycznym majstersztykiem.

W tym czasie Helmut Kohl otworzył też nowy rozdział w stosunkach z Polską, uczestnicząc w Mszy Pojednania w Krzyżowej i doprowadzając do podpisania traktatów o uznaniu polsko-niemieckiej granicy i dobrym sąsiedztwie.

Kres politycznej kariery Kohla nastąpił pod koniec lat 90-tych. W 1998 r. po przegranych wyborach ustąpił po 16 latach z fotela kanclerskiego. Dwa lata później, po wybuchu afery z czarnymi kontami CDU, wycofał się z polityki. Kiedy wyszło na jaw, że za jego rządów chadeccy politycy brali wielomilionowe łapówki, Kohl wziął na siebie odpowiedzialność za aferę, ale odmówił jakichkolwiek wyjaśnień. Dlatego dla wielu Niemców stał się symbolem zakłamanego i upadłego polityka.

80-letni, schorowany Helmut Kohl mieszka dziś w rodzinnym Ludwigshafen ze swoją drugą, młodszą o 35 lat żoną Maike.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.