Facebook Google+ Twitter

Niemcy i Irak rozszerzają współpracę

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-22 17:51

Przywódcy Niemiec i Iraku widzą możliwości rozszerzenia wzajemnej współpracy przede wszystkim w zakresie gospodarki. Różnie jednak oceniają stan bezpieczeństwa Iraku. Kanclerz Angela Merkel przyjęła w Berlinie premiera Iraku Nurmiego Al-Malikiego.

Al-Maliki zaapelował do niemieckich przedsiębiorców o zwiększenie inwestycji w jego kraju. Zapewnił, że sytuacja poprawiła się w nim na tyle, że mogą czuć się bezpieczni.

W odpowiedzi kanclerz Merkel zaznaczyła, że kwestie bezpieczeństwa w Iraku są - jak to określiła - na dobrej drodze, ale jeszcze nie jest tam całkowicie bezpiecznie. Szefowa niemieckiego rządu powiedziała, że chciałaby otworzyć nowy rozdział w stosunkach z Irakiem. Zadeklarowała pomoc Niemiec w budowie systemu federalistycznego w tym kraju i szkoleniu jego urzędników i pracowników administracji państwowej.

Premier Al-Maliki wezwał uchodźców do powrotu do Iraku i uczestnictwa w odbudowie kraju. Dodał, że jego rząd nie ma zamiaru nikogo dyskryminować ze względu na religię, podkreślając, że uwaga ta dotyczy również irackich chrześcijan.

Al-Maliki rozpoczął dziś dwudniową wizytę w Berlinie. Jutro spotka się w szefem niemieckiej dyplomacji Frankiem-Walterem Steinmeierem, z którym zwiedzi również wystawę poświęconą historii Babilonii w Muzeum Pergamońskim. Weźmie również udział w iracko-niemieckim forum gospodarczym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.