Niemcy Mistrzami Europy do lat 19. Drużynie Podstawskiego zabrakło szczęścia

Niemcy po raz kolejny udowodnili, że są potęgą w piłce nożnej. Dzisiaj, w finale Mistrzostw Europy do lat 19 pokonali reprezentację Portugalii na czele z kapitanem Tomasem Podstawskim (Portugalczykiem o polskich korzeniach).

/ Fot. Autor: Catherine Kõrtsmik from Tallinn, Estonia (U-19 Estonia vs Portugal.  Uploaded by Dudek1337) [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/Piłkarze Christiana Ziege już od początku dominowali na boisku i próbowali zagrozić bramce Portugalii. W 10. minucie centymetry od bramki dzieliły Daviego Selke. Świetne interwencje zaliczył także Jose Mortira, bramkarz Portugalii, który raz po raz bronił ataki Niemców i był chyba najlepiej grającym w swojej drużynie. W 39.minucie jedna chwila nieuwagi kosztowała Jose i jego kolegów utratę bramki. Do siatki wówczas trafił Mukhtar. Końcówka pierwszej połowy to nic innego, jak kolejne ataki ze strony reprezentacji Niemiec. Portugalia, która broniła się do końca gwizdka utrzymała wynik 1:0.

W drugiej połowie początkowo piłkarzom Ilídio Vale szło znacznie lepiej. Przez pierwsze minuty starali się stworzyć groźne okazje, ale do końca nie wiedzieli jak „ugryźć” Niemców. Obrona niemieckiej drużyny była tak szczelna, że nie było szans na jej pokonanie. W końcu z czasem, po syzyfowej pracy potencjał Portugalczyków opadł, a w grze zaczęło brakować motywacji i pomysłu na pokonanie przeciwnika. Dopiero w 68. minucie Portugalczykom zdarzyła się niebywała okazja do wyrównującej bramki, niestety, zmarnowali dwie stuprocentowe sytuacje. W 70. minucie dobrym dryblingiem i finalnym strzałem popisał się niemiecki piłkarz Ozunali, ale piłka nie wpadła do siatki Portugalii. Zaledwie minutę później do interwencji zmusił portugalskich obrońców Selke, ale finalnie Niemiec uderzył nad bramką. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 1:0

Dzisiaj to młodzi Niemcy podnieśli w węgierskim Budapeszcie Puchar Europy, a kilka tygodni temu ich starsi rodacy podnieśli Puchar Świata w Brazylii. Ten kraj powoli zajmuje miejsce ustępującej z tronu Hiszpanii, która kiedyś była tak mocna. Co prawda Portugalia ma powody do smutku, ale wicemistrzostwo Europy to też nie lada osiągnięcie zwłaszcza, że droga do finału była kręta (rzuty karne w półfinale). Możliwe, że niedługo będziemy gościli obie drużyny w naszym kraju…