Facebook Google+ Twitter

Niemcy: Najwięcej deputowanych i najkrótsze wybory w Europie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-07 08:21

W Niemczech, podobnie jak w większości krajów Unii, odbędą się dziś wybory do Parlamentu Europejskiego. Wybory wyłonią 99 niemieckich eurodeputowanych.

Taka reprezentacja - największa ze wszystkich krajów Unii - przysługuje Niemcom na mocy Traktatu z Nicei. O miejsca w europarlamencie ubiegają się w Niemczech przedstawiciele 32 ugrupowań - od największych partii politycznych po niewielkie stowarzyszenia reprezentujące środowiska lokalne lub określone grupy społeczne.

Do głosowania uprawnionych jest ponad 64 miliony obywateli, w tym nieco ponad dwa miliony mieszkających w Niemczech obcokrajowców.

Niemieckie głosowanie jest jednym z krótszych w Europie i trwa tylko 10 godzin. Lokale wyborcze czynne są od 8:00 do 18:00. Podobnie jak w innych krajach Unii, w Niemczech wyniki wyborów będą jednak mogły zostać opublikowane dopiero po 22:00, kiedy zamknięte zostaną ostatnie lokale wyborcze w Polsce i we Włoszech.

Wybory do Parlamentu Europejskiego traktowane są w Niemczech jako ważny test przed zaplanowanymi na koniec września wyborami do Bundestagu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.