Facebook Google+ Twitter

Niemcy: nastąpi ograniczenie finansowania partii skrajnie prawicowych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-03 14:57

Instytucje i fundacje wspierające w Niemczech ugrupowania skrajnie prawicowe mają stracić status organizacji pożytku publicznego. W ten sposób rząd w Berlinie chce odciąć NPD i inne tego typu partie od źródeł finansowania.

Ministerstwo finansów zaplanowało zmianę przepisów we wstępnym projekcie budżetu na przyszły rok. W projekcie ustawy budżetowej sprecyzowano zapis, który mówi, że za organizacje pożytku publicznego mogą być uznane tylko te, których „statut i rzeczywista działalność nie stoją w sprzeczności z porządkiem konstytucyjnym".
Organizacje pożytku publicznego są w Niemczech zwolnione z podatków od osób prawnych i działalności gospodarczej. Płacą też mniejszy VAT i mogą wystawiać zaświadczenia o darowiznach, które od podatku odliczyć może osoba lub instytucja obdarowana.

W grudniu ubiegłego roku ministrowie spraw wewnętrznych Niemiec i poszczególnych krajów związkowych postanowili podjąć działania, które mają na celu utrudnienie finansowania skrajnie prawicowych partii, takich jak NPD. Samej NPD, dopóki działa legalnie, nie można natomiast pozbawić bezpośrednich dotacji z budżetu państwa. W ubiegłym roku partia otrzymała z tego tytułu prawie milion 400 tysięcy euro.

IAR/M.Wiśniewski,Berlin/dabr

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.