Facebook Google+ Twitter

Niemcy: Nazwisko i wizerunek agentów Stasi nie są chronione

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-15 17:26

Byli agenci enerdowskiej służby bezpieczeństwa Stasi nie mają prawa do ochrony nazwiska i wizerunku. Precedensowy wyrok w tej sprawie wydał sąd w Monachium.

Sąd rozpatrywał skargę, jaką wniósł były współpracownik Stasi Herbert Graeser przeciw jednemu z administratorów strony internetowej poświęconej działalności bezpieki we wschodnioniemieckim Erfurcie. Graeser domagał się od naukowca Joachima Heinricha usunięcia swojego zdjęcia z portalu internetowego.

Zdjęcie z końca 1989 roku pokazuje Graesera uczestniczącego w zajęciu przez mieszkańców Erfurtu centrali Stasi w tym mieście. Graeser uczestniczy w nim jako działacz na rzecz praw człowieka, za którego się podawał. Heinrich opatrzył jednak fotografię opisem, z którego wynika, że Graeser był od 1981 roku agentem Stasi i donosił na wielu opozycyjnych działaczy, także na Heinricha.

Były funkcjonariusz Stasi chciał usunięcia z internetu zdjęcia, a także podpisu podającego jego nazwisko oraz pseudonim operacyjny "Schubert". Sąd uznał jednak, że jego prawo do zachowania anonimowości ma w tym wypadku drugorzędne znaczenie wobec wolności opinii, informacji i badań naukowych.

Pozwany Joachim Heinrich uznał wyrok za kamień milowy w procesie rozliczenia z historią NRD. Graeser może jednak złożyć apelację.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

I bardzo dobrze że nie są chronione...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.