Facebook Google+ Twitter

Niemcy nie chcą wypłacić Włochom odszkodowań

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-02 21:37

Rząd w Berlinie zaskarży do haskiego trybunału wyrok włoskiego sądu nakazujący Niemcom wypłacenie odszkodowań dla ofiar hitlerowskich zbrodni we Włoszech.

Rzymski Sąd Kasacyjny nakazał Niemcom wypłacenie prawie miliona euro odszkodowań dziewięciu potomkom włoskich ofiar rozstrzelanych w 1944 roku przez Wehrmacht.

W razie odmowy zapłacenia odszkodowania sąd grozi zajęciem niemieckich nieruchomości we Włoszech należących między innymi do niemieckiego instytutu kulturalnego. Niemcy obawiają się, że ten wyrok może oznaczać falę indywidualnych skarg o odszkodowania za zbrodnie nazistowskie popełnione w czasie drugiej wojny światowej również w innych krajach.

Niemieckie MSZ potwierdziło informacje tygodnika „Der Spiegel", że Niemcy będą się bronić przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze przeciwko wyrokowi włoskiego sądu. Prawnicy z Niemiec argumentują, że „immunitet państwowy" chroni państwa przed roszczeniami indywidualnych zagranicznych obywateli i dotyczy to też skutków działań wojennych.

W samych Włoszech na rozpatrzenie czeka ponad 50 podobnych skarg o odszkodowania. Rząd w Berlinie podkreśla, że już w 1961 roku na mocy porozumienia z włoskim rządem wypłacono odszkodowania o wartości 40 milionów marek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.