Facebook Google+ Twitter

Niemcy. O wymianie energetyki (Energiewende) krytycznie cz. 1

Prezydent RFN nadal ściąga na siebie uwagę swoimi wypowiedziami. We wtorek zajął się wymianą energetyki w Niemczech, ostrzegając przed metodami, jakimi się ją przeprowadza. Czy Zachodowi grozi system nakazowo-rozdzielczy?

Piszę: Zachodowi i nie bez powodu. Staruszek Marks pomylił się w ogromnej większości tego, co napisał odnośnie przyszłości kapitalizmu, a zwłaszcza przepowiadając nieuchronny upadek własności prywatnej i nastanie socjalizmu na całym świecie. W jednej sprawie historia potwierdziła jego przewidywania. Kapitalizm wolnokonkurencyjny, któremu patronowało naprawdę liberalne państwo, ograniczające się do pilnowania porządku i bezpieczeństwa wewnętrznego oraz zewnętrznego należy dziś do bezpowrotnie minionej przeszłości.

Zastąpiło go (zgodnie z twierdzeniami Karola Marksa) coś, w ramach czego przeważnie już tylko tzw. prywatny kapitał (tysiąc udziałowców i więcej) stopił się w jedną całość z coraz bardziej wszechstronnym, mającym coraz większą władzę państwem. Kapitalizm państwowo-monopolistyczny (jak go określił niemiecki działacz polityczny i myśliciel Rudolf Hilferding) wręcz rozkwita. Podobno nie ma innego sposobu na pokonanie światowego kryzysu finansowego i sprostanie również innym wielkim wyzwaniom. Sytuacja społeczno-polityczna naszych zachodnich sąsiadów jest tego wyrazistym przykładem.

Co to takiego jest wymiana energetyki, względnie punkt zwrotny w energetyce?


30 maja 2011 rząd niemiecki na nadzwyczajnym posiedzeniu podjął decyzję o wyłączeniu wszystkich tamtejszych elektrowni atomowych do roku 2022. Dezatomizacja Niemiec to skutek katastrofy w Fukushimie oraz nacisku zwolenników teorii zawinionego przez działalność przemysłową globalnego ocieplenia. Niemieckie elektrownie atomowe, jedne z najwyżej rozwiniętych technicznie na świecie, zostały uznane za zbyt mało odporne na atak terrorystyczny w stylu 11 września 2011. Starsze niemieckie elektrownie atomowe już zostały wyłączone (na 17 ogółem pracuje jeszcze 8). W krajach niemieckojęzycznych robi karierę określenie wymiana energetyki (Energiewende). Przez analogię do ponownego zjednoczenia Niemiec (zwanego skrótowo zmianą względnie wymianą lub zwrotem: die Wende) ma oznaczać wielki postęp, rozwój i ucieczkę do przodu. „Atomowe kopciuchy” oraz wydalające katastrofalny dwutlenek węgla do atmosfery elektrownie węglowe ma zastąpić podobno niezwykle przyszłościowa, fenomenalnie czysta i bezpieczna energetyka odnawialna.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Coś po trosze na mój temat:

link

Niezmordowanemu panu Stanisławowi dzięki.

Od siebie dodam: gigantomania (fundamenty o wadze tyiąca ton każdy) rozkwita.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najbardziej wnikliwym i znającym język Goethego pragnę polecić:

http://de.wikipedia.org/wiki/Erneuerbare_Energie#Kombikraftwerke

Krótko: całodobowe zasilanie miasta przez energetykę odnawialną nie wyszło poza etap matematycznych symulacji komputerowych. Dodam od siebie: w ten sposób już w ZSRR wypróbowano bezbłędne centralne planowanie. W praktyce nie chciało działać zgodnie z modelem teoretycznym.

http://de.wikipedia.org/wiki/Erneuerbare_Energie#Ausbau_der_Stromnetze
Wiadomości o olbrzymich nakładach na rozbudowę sieci energetycznych i związanych z tem niebezpieczeństwach. Czytaj między wierszami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odpowiadam szanownym przedmówcom. Po pierwsze (być może nie wynika to zupełnie jasno z mojego tekstu) ja nie krytykuję energetyki odnawialnej jako takiej, a tylko jej odmianę w skali gigantomanii. Wydaje mi się, że sieci energetyczne oparte na zasadzie: na dachu mojego domu prąd i ciepło uzyskuję (względnie w moim gospodarstwie wiejskim + biogaz) i na miejscu zużywam to wspaniała sprawa. Natomiast to samo w skali ogromnych kombinatów i podporządkowania im sieci energetycznych zbudowanych dla elektrowni zupełnie innego rodzaju to zaproszenie do katastrof nowego typu o rozległych, może nawet apokalipsy. Po drugie nie wspomniałem o koncepcji supersieci (ang.: supernode, supergrid). Zakłada ona przesyłanie wiekich ilości prądu (400 000 wolt w kablu) pod dnem morza. Wszyscy trzej jesteśmy już wystarczająco wiekowi, aby pamiętać czasy, w których na wczasach, koloniach i deegacjach gotowało się herbatę w szklance grzałką włączoną do gniazdka. Wyobraźmy sobie w roli takiej szklanki morze Greków i Rzymian (koncepcja DESERTEC) albo Morze Północne (prąd z elektrowni morskich na zakotwiczonych patformach). Tonący statek jest w stanie zmiażdżyć osłonę i przeciąć izolację. Nie ma 100 % pewności, że zdąży nadać sygnał SOS i swoją pozycję.

Niebezpieczeństwo bardziej bezpośrednie. Turbina o średnicy śmigieł ponad 100 m i odpowiedniej do tego wadze razy prędkość obrotów rzędu kikaset i więcej na minutę równa się potworna siła kinetyczna. Kilka drobnych błędów i zaniedbań w projektowaniu, jakości użytych materiałów lub w konserwacji i obsłudze... Wirnik się zrywa i tnie jak nóż masło jeden lub kilka sąsiednich masztów z podobnymi wirnikami. Jest to farma wiatrowa, na której właśnie trwają zbiory... Itd. itp. Ruszmy własną głową. Ile razy obiecywano światu (kilka razy tyko samym Niemcom...) doczesne zbawienie? Za każdym razem skutki podchwycenie jedynie słusznych pomysłów przez masy były podobne.

No i jeszcze takie plany w samym środku najgorszego kryzysu gospodarczego od lat trzydziestych. Ktoś zwariował? A może po prostu w epoce upadku tradycyjnej moralności, którą nie za bardzo wiadomo czym zastąpić, pewne grupy dostrzegły żyłę złota w postaci dopłat państwowych i pomyślały sobie: A po nas niech nawet będzie potop??? Może właśnie "porządny safanduła" już to wszystko zrozumiał, ale z oczywistych względów jest w stanie zaledwie dać to do zrozumienia?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cytuję:
"niebezpieczne w przypadku poważnej awarii jak elektrownie atomowe"

Chętnie się więcej dowiem o tym do czego wiatraki, elektrownie na wodór czy powietrze wykorzystują radioaktywne materiały i w jaki sposób potrafią je rozprzestrzenić na odległość tysięcy kilometrów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.