Facebook Google+ Twitter

Niemcy oburzeni wypowiedziami Eriki Steinbach

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2007-03-06 23:16

Wywiad z Hansem Schregelmannem, redaktorem naczelnym Neue Passauer Presse: – Erikę Steinbach skrytykowali partyjni koledzy oraz przedstawiciele pozostałych partii w Bundestagu. Nie zgadza się z nią również niemiecki rząd, który jest zainteresowany dobrymi stosunkami z Polską.

Andrzej Godlewski: – W wywiadzie dla Pańskiej gazety Erika Steinbach porównała partie rządzące w Polsce do niemieckich neonazistów. Jak Pan ocenia te słowa?

Hans Schregelmann, redaktor naczelny Neue Passauer Presse. Fot. CAFPP
Hans Schregelmann, redaktor naczelny Neue Passauer Presse : – To bardzo nieszczęśliwe i oburzające porównanie. Ostro potępiliśmy je w naszym dzisiejszym komentarzu redakcyjnym. Erika Steinbach po raz kolejny wyświadcza stosunkom polsko-niemieckim niedźwiedzią przysługę.

– Jej zdaniem polski rząd nie jest zainteresowany dobrymi stosunkami z Niemcami. Ignoruje też starania kanclerz Angeli Merkel, która chce zmniejszyć napięcia.
– Jak wiem, to nie jest opinia pani kanclerz. To wyłącznie prywatne poglądy Eriki Steinbach.

– Jest ona jednak posłanką CDU. Jak na jej słowa zareagowali niemieccy politycy?

– Wszystkie reakcje, które znam, były bardzo negatywne. Skrytykowali ją partyjni koledzy oraz przedstawiciele pozostałych partii w Bundestagu. Nie zgadza się z nimi również niemiecki rząd, który jest zainteresowany dobrymi stosunkami z Polską.

Wygląda na to jednak, że Erika Steinbach jest coraz bardziej wpływową osobą. Pańska gazeta też z nią rozmawia.
– W niedzielę i poniedziałek telewizja ARD emitowała głośny film o ucieczce Niemców przed Armią Czerwoną w 1945 roku. Chcieliśmy kontynuować ten temat i dlatego rozmawialiśmy z Eriką Steinbach. Jest ona przecież przewodniczącą Związku Wypędzonych. Jej słowa są teraz uważniej słuchane, ale nie należy przeceniać ich znaczenia.


O toczącej się w Niemczech historycznej debacie czytaj tutaj .


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.