Facebook Google+ Twitter

Niemcy: oficjalny koniec protestów, a strajk nadal trwa

Wczoraj zakończono oficjalny tydzień strajku szkolnictwa. Dziś na wielu uniwersytetach studenci dyskutowali o minionych dniach oraz przyszłości.

Zebranie studentów w Auditorium Maximum (Uniwersytet Humboldtów w Berlinie) / Fot. Aleksandra Pucilowska- Strajk kończy się, gdy dochodzi do porozumienia. Ono nie zapadło. Strajk trwa, więc, nadal - to słowa jednego z uczestników biorącego udział w dzisiejszym zebraniu studentów na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie, które miało miejsce o godzinie 14. Przyjść mógł każdy, profesorowie zwalniali z zajęć, by umożliwić żakom udział w spotkaniu w Auditiorium Maximum.

Podsumowano miniony tydzień. Wspomniano o poszczególnych protestach odbywających się w ramach ogólnokrajowego strajku oświaty. Zaczął się on w poniedziałek, 15 czerwca zajęciem przez studentów ulic prowadzących do budynków uniwersytetów. Punktem głównym miała być wielotysięczna demonstracja w wielu miastach Niemiec. Najwięcej emocji i uwagę mediów przyciągnęła jednak inicjatywa "Napad na banki", zakończona interwencją policji. W miniony czwartek przeprowadzona została demonstracja symbolicznych napadów na banki, w ramach której protestujący dali wyraz swemu niezadowoleniu z kapitalistycznej polityki rządu. Szerzej o tej akcji przeczytać można w artykule mojego autorstwa Napad z bananem w ręku..., dostępnym na stronach Wiadomości24.pl

Studenci mieli również szansę osobiście porozmawiać o problemach szkolnictwa z jednym z senatorów Bundestagu, zajmującym się oświatą. Wywiad z Dr Olafem Zöllnerem / Fot. Aleksandra PucilowskaWywiad z dr. Zöllnerem przeprowadzony został spontanicznie w piątek, przed budynkiem Ministerstwa Oświaty. Grupa kilkuset studentów zorganizowała niespodziewaną demonstrację przechodzącą głównym ulicami stolicy, blokując na kilkanaście minut największe skrzyżowania miasta, m.in.Potsdamer Platz.
Celem ich marszu było porozmawianie z dr. Zöllnerem. Jego początkowa oferta spotkania się z delegacją dwóch studentów nie zdobyła uznania wśród protestujących. W rezultacie, senator zgodził się na wywiad na placu przed budynkiem Ministerstwa. Przekonywał o swym pełnym zaangażowaniu w walce o poprawę warunków nauki i większe dofinansowanie tego sektora budżetowego. Niestety globalny przekaz jego przemowy miał wymiar jedynie populistyczny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.