Facebook Google+ Twitter

Niemcy otwierają rynek pracy. Kto może pakować walizki?

W maju bieżącego roku "granica pracownicza" z Niemcami dla obywateli znad Wisły zostanie w końcu zniesiona. Na jaką pracę mogą liczyć Polacy?

Frankfurt nad Menem. Ekonomiczna stolicy Niemiec / Fot. CC 3.0,Thomas WolfWedług prognozy Ministerstwa Pracy, liczba Polaków wyjeżdżających do pracy do Niemiec od maja 2011 roku może wzrosnąć o 200 tys. osób. Są także analitycy, którzy uważają, iż na zawodową emigrację za Odrę chętnych jest nawet 400 tys. Polaków.

Niemiecki cud zawodowy a sprawa polska

Po 7 latach konsekwentnego izolacjonizmu niemiecki rynek pracy cierpi na ewidentny deficyt rąk do pracy. Pracownicy fizyczni, inżynierowie oraz budowlańcy - to właśnie Polaków o takiej specjalizacji potrzebuje niemiecka gospodarka. W ubiegłym roku aż 70 proc. przedsiębiorców miało problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników. - Nasza gospodarka się rozpędza, ale stabilności wzrostu zagraża brak wykwalifikowanej kadry – tłumaczy Reiner Bruederle, niemiecki minister gospodarki.

Czytaj też: Niemiecki rynek pracy otwarty dla Polaków

Czy Polaków przekona do zarobkowej emigracji niemiecka średnia krajowa w granicach 3 tys. euro? Specjaliści twierdzą, iż fala emigracyjna do Niemiec nie będzie tak masowa, jak np. do Wielkiej Brytanii. Dlaczego? Jedną z podstawowych przyczyn jest stopniowy spadek wynagrodzeń za pracę w Niemczech. Jeżeli w 2004 roku średnia niemiecka pensja przewyższała polską o 5,6 raza, to obecnie niemieckie zarobki są wyższe tylko o 2,85 razy od polskich. Wobec tego wzrost gospodarczy oraz poprawa życia w Polsce skłaniają Polaków do pozostania w ojczyźnie.

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcyWybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.