Facebook Google+ Twitter

Niemcy. Pierwszy Airbus A380 oddany do użytku

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-28 14:44

Pierwszy wyprodukowany w Niemczech Airbus A380 został oddany do użytku w Hamburgu. Najnowocześniejszy samolot pasażerski świata został uroczyście przekazany liniom lotniczym Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Podział kompetencji między zakładami Airbusa w Hamburgu i francuskiej Tuluzie zakłada, że przewoźnicy z Europy i Bliskiego Wschodu odbierają samoloty w Niemczech. Linie Airline Emirates zamówiły 58 z prawie 200 wyprodukowanych do tej pory Airbusów A380. Dziś podpisały kontrakt na 60 kolejnych maszyn tego typu. Koszt jednej opiewa na prawie 210 milionów euro. Przekazany dziś do użytku samolot w czwartek odbędzie swój pierwszy rejs z Dubaju do Nowego Jorku.

Airbus A380 jest największym samolotem pasażerskim na świecie. Jest zdolny zabrać na pokład 555 pasażerów, a nawet o 300 więcej - przy przystosowaniu całej maszyny do standardu klasy ekonomicznej. Dzięki dwupoziomowemu pokładowi jego powierzchnia przewyższa o połowę konkurencyjnego Boeinga 747.
Chociaż przekazaniu Airbusa towarzyszyły specjalne uroczystości, niemiecko-francuski koncern lotniczy stoi w obliczu problemów. Są one spowodowane opóźnieniami w produkcji najnowszego typu samolotu. Straty wynikłe z tego tytułu szacowane są nawet na 5 miliardów euro. Dlatego dyrekcja firmy zapowiedziała wprowadzenie programu naprawczego, który zakłada między innymi zwolnienie nawet 10 tysięcy pracowników.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.