Facebook Google+ Twitter

Niemcy promują polską kulturę w "Pokusie" – prezentacja książki

Z cyklu literackich spotkań, galeria "Pokusa" dnia 5 września gościła dr Andrzeja Kałużę. Zaprezentował on książkę z serii Rocznik polski 2010, pt. "Migracja" („Jahrbuch Polen 2010”).

Okładka Książki, "Rocznik Polski 2010". Fot. Isabella Degen / Fot. Instytut Niemiecko Polski materiały własneW kulisach galerii "Pokusy" i obecnej wystawy obrazów "A życie toczy się dalej", w ramach współpracy niemiecko-polskiej, dr Andrzej Kałuża przedstawił i analizował sytuację migracji w Niemczech i w Europie. Andrzej Kałuża jest pracownikiem Niemiecko-Polskiego Instytutu w Darmstadt, a zarazem redaktorem regularnie wychodzącego rocznika Instytutu.
Rocznik Polski jest popularną publikacją przeznaczoną dla Niemców zainteresowanych polską kulturą, nauką, polityką i gospodarką. Początkowo do roku 2005 roczniki ukazywały się w formie Kronik Kulturalnych. Po zmianie koncepcji od roku 2006 ukazują się w tematycznych zeszytach, obejmujących poszczególne tematy polskie, jak: religia, kobiety, młodzież, obecna pozycja dotyczy tematu migracji.

Wydanie obejmuje tematyczne eseje traktowane z różnych punktów widzenia. Utwory zostały dobrane tak, aby mógły dotrzeć do szerokiego odbiorcy niemieckiego. Część literacka obejmuje teksty niepublikowane polskich współczesnych autorów. Rocznik 2010 przedstawia historyczne eseje wspólnych losów Niemców i Polaków uwarunkowane przesiedleniami sięgającymi daleko wstecz. Innym przedstawianym problemem jest migracja i integracja przesiedleńców lat 80.
Interesującym tematem jest również następne pokolenie dzieci migrantów z lat 80. zwane „generacją Podolskiego”, którą reprezentują młodzi ludzie, biorący czynny udział w życiu społeczeństwa niemieckiego. Głównym tematem książki jest migracja ludności w ostatnich latach, od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku. Ogólnie szacuje się migrację polską na całym świecie na 10 milionów. Andrzej Kałuża prezentuje książkę. Fot. Isabella Degen / Fot. Isabella Degen

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

To miłe:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.09.2010 09:56

Isabell, widzę, że tylko przez skromność nie wspominasz o swoich w tym zasługach:) Niesłychanie zacna to cecha charakteru:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Isabello, jak dobrze, że napisałaś taki artykuł. Powinniśmy widzieć jak najwięcej pozytywów polsko-niemieckich, to jest takie budujące ... 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.09.2010 08:25

Pozytywów nie dostrzegamy ale gdy przytrafi się wpadka polityczna ( Edyta Steinbach ), od razu rozdmuchiwane jest to we wszystkich mediach.. Oj... Polska mentalności..... Szkoda, że tematowi poruszonemu w artykule nie poświęca się więcej uwagi. Miło jest czytać takie wiadomości :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 07.09.2010 22:54

To takie miłe że aż wydaje się niemożliwe, cieszę się:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niemcy bardzo interesują się kulturą polską, i podziwiają Polaków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miło jest czytać takie wiadomości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.