Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niemcy promują polską kulturę w "Pokusie" – prezentacja książki

Isabella Degen
Isabella Degen
Andrzej Kałuża, autorka tekstu i Gerhard Fehrer kurator wystaw Pokusy. Fot. Isabella Degen
Andrzej Kałuża, autorka tekstu i Gerhard Fehrer kurator wystaw Pokusy. Fot. Isabella Degen Isabella Degen
Z cyklu literackich spotkań, galeria "Pokusa" dnia 5 września gościła dr Andrzeja Kałużę. Zaprezentował on książkę z serii Rocznik polski 2010, pt. "Migracja" („Jahrbuch Polen 2010”).

W kulisach galerii "Pokusy" i obecnej wystawy obrazów "A życie toczy się dalej", w ramach współpracy niemiecko-polskiej, dr Andrzej Kałuża przedstawił i analizował sytuację migracji w Niemczech i w Europie. Andrzej Kałuża jest pracownikiem Niemiecko-Polskiego Instytutu w Darmstadt, a zarazem redaktorem regularnie wychodzącego rocznika Instytutu.
Rocznik Polski jest popularną publikacją przeznaczoną dla Niemców zainteresowanych polską kulturą, nauką, polityką i gospodarką. Początkowo do roku 2005 roczniki ukazywały się w formie Kronik Kulturalnych. Po zmianie koncepcji od roku 2006 ukazują się w tematycznych zeszytach, obejmujących poszczególne tematy polskie, jak: religia, kobiety, młodzież, obecna pozycja dotyczy tematu migracji.

Wydanie obejmuje tematyczne eseje traktowane z różnych punktów widzenia. Utwory zostały dobrane tak, aby mógły dotrzeć do szerokiego odbiorcy niemieckiego. Część literacka obejmuje teksty niepublikowane polskich współczesnych autorów. Rocznik 2010 przedstawia historyczne eseje wspólnych losów Niemców i Polaków uwarunkowane przesiedleniami sięgającymi daleko wstecz. Innym przedstawianym problemem jest migracja i integracja przesiedleńców lat 80.
Interesującym tematem jest również następne pokolenie dzieci migrantów z lat 80. zwane „generacją Podolskiego”, którą reprezentują młodzi ludzie, biorący czynny udział w życiu społeczeństwa niemieckiego. Głównym tematem książki jest migracja ludności w ostatnich latach, od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku. Ogólnie szacuje się migrację polską na całym świecie na 10 milionów.

Instytut Niemiecko-Polski w Darmstadt został założony w 1980 roku przez Karla Dedeciusa, który był jego pierwszym dyrektorem do 1999 roku. Celem tego Instytutu było wzajemne pogłębianie znajomości życia kulturalnego i duchowego Polaków i Niemców, poprzez tłumaczenia, pracę i wymianę naukową oraz wydawnictwa publicystyczne. Karl Dedecius eseista i tłumacz, propagator literatury polskiej w Niemczech. Urodzony w Łodzi w 1921 roku, w spolonizowanej rodzinie niemieckiej. W roku 1952 wyjechał do Niemiec na stale.

Wykładał w Niemczech na wielu uniwersytetach, jest doktorem honoris causa uniwersytetów w Kolonii, Lublinie, Łodzi i Toruniu, laureatem wielu prestiżowych nagród zarówno polskich, jak i niemieckich.

Poza Instytutem w Darmstadt do najważniejszych ośrodków promocji polskiej kultury i nauki w Niemczech należą: Instytuty Polskie w Berlinie, Düsseldorfie i Lipsku, Niemieckie Towarzystwa Chopinowskie w Darmstadt i Oberhausen, Niemiecko-Polskie Towarzystwo Kulturalne „Polonica" w Kolonii, a także ośrodki polonistyczne przede wszystkim w Berlinie, Moguncji, Lipsku i Bremie. W Berlinie funkcjonuje Stacja Naukowa Polskiej Akademii Nauk. Stacja współpracuje z Ambasadą RP w Berlinie oraz z innymi polskimi instytucjami naukowymi w Niemczech.

od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto