Facebook Google+ Twitter

Niemcy promują polską sztukę w "Pokusie" w Wiesbaden

Nazwa galerii "PoKuSa" jest skrótem od "Polnischer Kultursalon". Założyła ją w 2001 roku Niemka Sybilla von Oppeln Bronikowski, która rozkochała się w obrazach malarza z Wrocławia Eugeniusza Józefowskiego, profesora wrocławskiej ASP.

Autor obrazu: Zdzisław Nitka. / Fot. Isabella DegenW galerii sztuki "PoKuSa" w Wiesbaden (kraj Hesji) odbywa się się wystawa pt. "A życie toczy się dalej" wrocławskich artystów Zdzisława Nitki i Michała Gątarka. Ekspozycja ta otworzyła drugie półrocze artystyczne roku 2010. Kuratorzy wystawy Gerhard Fehrer i Krzysztof Kidula promują polską sztukę wrocławskich artystów w Wiesbaden, które to od lat jest miastem partnerskim Wrocławia. Pierwsze kontakty z Wrocławiem nawiązane już były przed 25 laty, przez byłego Burmistrza Achima Exnera, urodzonego w dawnym Breslau.
Galerię wspiera również Nadburmistrz Wiesbaden Helmut Müller, czynnie uczestnicząc w imprezach artystycznych i popierając w ten sposób polsko-niemieckie partnerstwo. 28 sierpnia w Wiesbaden odbyła się wielka impreza pt. "Wspólna sztuka", w której uczestniczyło wiele instytucji kulturalnych oraz dziesięć miejscowych galerii.

Tradycją w świecie sztuki jest, iż każdy "mistrz" ma swojego ucznia, wychowanka, którego wprowadza w wielki świat. Artyści wystawiający to "MISTRZ i UCZEŃ". Pofesor Zdzisław Nitka jest wykładowcą we wrocławskiej ASP, a Michał Gątarek jest jego uczniem, prezentującym właśnie tu swoją pracę dyplomową. Dwóch artystów i dwupokoleniowe spojrzenia oczyma malarzy na obecny świat i toczące się dalej życie. Wizja przyszłości, obraz "Las w muzeum" autor Zdzisław Nitka. / Fot. Isabella Degen

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

W trójkącie Frankfurt a/Mein, Meinz i Wiesbaden zostały stworzone odpowiednie warunki infrastrukturalne, umożliwiające swobodny rozwój szeroko rozumianej kultury w aspekcie międzynarodowym. A to wpływa na wzajemne zrozumienie i tolerancję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziekuje, ze piszesz o sztuce! i to tak pozytywne rzeczy, bo czasem mam wrażenie, ze mieszkam na bezludnej wyspie...wrzucam tekst w butelkę i płynie...
Fajnie wiedziec takie rzeczy, fajnie, że nie jestem sama, ta która z wysokości rusztowania, uwalana od farby, drżąc z lęku przed wysokościa krzyczy światu: MIESZKAM W SWOIM OBRAZIE - to znaczy artysci sa wśród nas:) pozdrawiam BEAta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poznać się i zaprzyjaźnić, to jest to, czego rozsądni ludzie sobie życzą.
Pozdrawiam ciepło :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wrocław zawsze był troszkę bliżej :) Piękne miasto.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ten artykuł znalazłem na Twojej stronie Isabello na FACEBOOK*u gratuluję! Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo pozytywna wieść. Jest trochę polskich artystów którzy dają sobie radę na niemieckim rynku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W ogóle oby było jak najwięcej tekstów o sztuce na W24! :) /5*

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.08.2010 12:43

Szkoda tylko, że ci wszyscy pieniacze, którzy tak gardłują na tematy anty niemieckie, nie widzą tego artykułu. Może małe otrzeźwienie by na nich spadło... Brawo za informację 5* :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.08.2010 09:39

To dobre dla nas wieści Izo i oby takich więcej:) 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.08.2010 08:32

Bardzo pozytywna informacja. Wrocław nie czekał biernie na oficjalne wejście do Unii Europejskiej. /5/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.