Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niemcy promują polską sztukę w "Pokusie" w Wiesbaden

Isabella Degen
Isabella Degen
Autor obrazu: Zdzisław Nitka.
Autor obrazu: Zdzisław Nitka. Isabella Degen
Nazwa galerii "PoKuSa" jest skrótem od "Polnischer Kultursalon". Założyła ją w 2001 roku Niemka Sybilla von Oppeln Bronikowski, która rozkochała się w obrazach malarza z Wrocławia Eugeniusza Józefowskiego, profesora wrocławskiej ASP.

W galerii sztuki "PoKuSa" w Wiesbaden (kraj Hesji) odbywa się się wystawa pt. "A życie toczy się dalej" wrocławskich artystów Zdzisława Nitki i Michała Gątarka. Ekspozycja ta otworzyła drugie półrocze artystyczne roku 2010. Kuratorzy wystawy Gerhard Fehrer i Krzysztof Kidula promują polską sztukę wrocławskich artystów w Wiesbaden, które to od lat jest miastem partnerskim Wrocławia. Pierwsze kontakty z Wrocławiem nawiązane już były przed 25 laty, przez byłego Burmistrza Achima Exnera, urodzonego w dawnym Breslau.
Galerię wspiera również Nadburmistrz Wiesbaden Helmut Müller, czynnie uczestnicząc w imprezach artystycznych i popierając w ten sposób polsko-niemieckie partnerstwo. 28 sierpnia w Wiesbaden odbyła się wielka impreza pt. "Wspólna sztuka", w której uczestniczyło wiele instytucji kulturalnych oraz dziesięć miejscowych galerii.

Tradycją w świecie sztuki jest, iż każdy "mistrz" ma swojego ucznia, wychowanka, którego wprowadza w wielki świat. Artyści wystawiający to "MISTRZ i UCZEŃ". Pofesor Zdzisław Nitka jest wykładowcą we wrocławskiej ASP, a Michał Gątarek jest jego uczniem, prezentującym właśnie tu swoją pracę dyplomową. Dwóch artystów i dwupokoleniowe spojrzenia oczyma malarzy na obecny świat i toczące się dalej życie.

Zdzisław Nitka urodził się w 1962. Studiował we wrocławskiej ASP u profesorów Józefa Hałasa i Aleksandra Dymitrowicza. Nitka uznawany jest za polskiego przedstawiciela malarskiego ruchu "Nowych dzikich". Ruch ten powstał w Niemczech, zapoczątkowali go Kirchner i Munch, a kontynuatorami są Baselitz, Penck, Lüpertz i inni.

Zdzisław Nitka inspiruje się bezpośrednio niemieckim ekspresjonizmem pierwszych dwudziestu lat minionego wieku. Debiutował w początkach lat 80. i szybko znalazł się w czołówce polskiej sztuki neoekspresyjnej, wykształcił własną stylistykę i tematykę. Nitka pozostaje do dzisiaj wierny swoim fascynacjom i wyborom tematycznym. W jego pracach wszystko jest wzięte z życia, często pojawiają się zwierzęta, zające, lisy i wilki, opowiada o sobie, o życiu i o swojej codzienności. Używa do tego metafor i symboli, odkrywa ich nowe znaczenia. Od 1987 jest wykładowcą na wrocławskiej ASP a od 2006 mianowanym profesorem tej uczelni.

Michał Gątarek urodził się w 1985. Maturę zrobił w dwujęzycznym gimnazjum polsko-francuskim. Od roku 2005 był studentem wrocławskiej ASP w katedrze malarstwa i grafiki u Profesora Zdzisława Nitki. W czerwcu 2010 studia uwieńczył dyplomem z wyróżnieniem. Temat pracy to "Społeczeństwo Sadomasochistów", właśnie te prace prezentowane są tu w galerii "PoKuSa". Jego praca dyplomowa składa się z 25 małych obrazów tworzących całość, w ciekawy sposób przedstawiająca przyjęte role w seksualnych sado-machistycznych praktykach. Prace jego zarówno w formie jak i w kolorze są bardzo interesujące. Poza malarstwem pasjonuje się komputerową kompozycją muzyczną.

Obecny program Galerii tworzą Michael Gruss, Eva Hartmann, Barbara Ahlfeld, Sybille von Oppeln Bronikowski, oraz Gehrhard Fehrer i Krzysztof Kidula. Galeria działa na zasadach Stowarzyszenia Dwa razy w roku przygotowywany jest program obejmujący różnych artystów nie tylko z Wrocławia lecz także z innych regionów Polski. W Salonie Kultury Polskiej odbywają się też okazyjnie spotkania literackie. Stowarzyszenie współpracując z innymi organizacjami czynnie bierze udział w życiu artystycznym Wiesbaden, organizując koncerty polskiej muzyki, projekcje polskich filmów. W wyniku tej współpracy w roku 2008 miasto gościło Operę Wrocławską z operą Karola Szymanowskiego „Król Roger”.

Obecnie galeria "PoKuSa" uczestniczy w projekcie szeroko pojętej tolerancji, zainicjowanym przez niemieckiego artystę Karla Martina Hartmanna pt.”Przez sztukę do tolerancji”.
Będąc w Hesji w okolicach Moguncji czy Frankfurtu, warto zajrzeć do tej galerii w Wiesbaden. Wystawa „A życie toczy się dalej” będzie trwała do 9 października 2010.

Adres: D-65185 Wiesbaden,
Albrechtstrasse 40, Galeria PoKuSa

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto