Facebook Google+ Twitter

Niemcy przeciwni polskim planom atomowym

Niemieckie władze krytycznie odnoszą się do polskich planów, dotyczących budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Według przyjętego ostatnio przez polski rząd harmonogramu, ma to nastąpić najwcześniej w 2020 roku.

Panorama z widokiem elektrowni atomowej w Temelinie, w Czechach. / Fot. PAP/CTK DAVID VEISKrytyczne uwagi pod adresem Polski wypowiedział burmistrz Berlina, Klaus Wowereit. Jest on przeciwny wszelkim planom budowy elektrowni atomowych, twierdząc że "technologia ta jest niebezpieczna i oznacza powrót do przeszłości".

Niemcy obawiają się tym bardziej, że pierwsza polska elektrownia atomowa miałaby powstać niedaleko niemieckiej granicy w miejscowości Gryfino, na północy Polski. Nie wiadomo skąd nasi niemieccy sąsiedzi weszli w posiadanie takich informacji, bo polski rząd, jak dotąd nie wypowiadał się na temat dokładnej lokalizacji elektrowni. O tym gdzie powstanie elektrownia rząd zadecyduje dopiero w 2011-2013 roku.

Sprawa budowy elektrowni tym bardziej budzi niepokój Niemców, gdyż Gryfino leży w odległości około 100 kilometrów od Berlina i w razie jakichkolwiek poważniejszych kłopotów w elektrowni, niemiecka stolica mogłaby zostać sparaliżowana.

Niemcy posuwają się nawet do takich kroków, że sugerują polskiemu rządowi w co ma inwestować. Jeden z niemieckich polityków SPD, Daniel Buchholz namawia, aby była to energia odnawialna i proponuje niemiecką pomoc technologiczną.

W piątek 4 września, w "Berliner Zeitung ukazał się artykuł, który informuje o niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą zamieszkiwanie w pobliżu elektrowni atomowej. Według studium przeprowadzonego przez Eberharda Greisera, lekarza i epidemiologa, zamieszkiwanie w promieniu od 20-50 kilometrów od elektrowni jądrowej znacząco podnosi ryzyko zachorowania dzieci na białaczkę. Dotyczy to nie tylko niemowląt, ale przede wszystkim dzieci do 14 roku życia.

Źródła:
wnp.pl, berlinonline.de

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Pewnie, że mają.
=/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, to dość zabawne, zwłaszcza, że Niemcy elektrownie mają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kto wie, czy sami takich elektrowni nie mają... Skoro proponują pomoc technologiczną przy innego typu elektrowni, to moze jest to warte uwagi?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.