Facebook Google+ Twitter

Niemcy: Przedruki prasy nazistowskiej sprzed 1939 roku

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-25 21:01

W Niemczech nadal będą mogły ukazywać się przedruki prasy nazistowskiej wydanej przed 1939 rokiem. Tak zdecydował sąd w Monachium, który oddalił skargę bawarskiego rządu przeciwko wydawnictwu "Zeitzeugen" - "Świadkowie historii".

Sędziowie uznali, że brytyjskie wydawnictwo Albertas ma prawo dołączać do swoich publikacji przedruki nazistowskiej prasy, o ile ukazała się ona do 1 stycznia 1939 roku. Po 70 latach wygasły bowiem prawa ministerstwa finansów Bawarii do udostępniania takich materiałów.

Sąd nie podzielił argumentacji bawarskiego rządu, że jego prawa wydawnicze powinny obowiązywać do 2015 roku. Wówczas bowiem upłynie 70 lat od śmierci Hitlera i Goebbelsa, którzy byli wydawcami faszystowskich "tub propagandowych", między innymi dziennika "Voelkischer Beobachter".

Drugi numer wydawnictwa "Zeitzeugen", który zawierał egzemplarz nazistowskiej gazety, wycofano w styczniu z kiosków po interwencji rządu Bawarii. Choć wydawca dołączył do niego wkładkę z komentarzami historyków, władze Bawarii uznały publikację za godzącą w pamięć ofiar zbrodni nazistowskich i zbędną dla debaty historycznej.

Seria "Zeitzeugen", w której publikowane są nie tylko nazistowska, ale również na przykład opozycyjna socjaldemokratyczna prasa z okresu Trzeciej Rzeszy, znalazła jednak w Niemczech sporo zwolenników. Część historyków uważa, że przedruki oryginalnych wydawnictw pozwalają lepiej zrozumieć kontekst historyczny tamtych czasów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.