Facebook Google+ Twitter

Niemcy ratyfikowały Traktat Lizboński

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-25 22:46

Prezydent Niemiec Horst Köhler podpisał akt ratyfikujący Traktat Lizboński. Tym samym Niemcy zakończyły procedurę ratyfikacji traktatu reformującego Unię Europejską.

Biuro prasowe prezydenta poinformowało, że po podpisaniu dokument ratyfikacyjny został przesłany do Rzymu. Instrumenty ratyfikacyjne przekazywane są rządowi włoskiemu, który jest depozytariuszem podpisanych w Rzymie w 1957 roku traktatów rzymskich, co jest uznawane za symboliczny początek europejskiej integracji, a także kolejnych traktatów.

Drogę do ratyfikacji w Niemczech otworzyła decyzja prezydenta Köhlera, który w minioną środę podpisał ustawy kompetencyjne towarzyszące Traktatowi Lizbońskiemu. Ustawy wzmacniają uprawnienia niemieckiego parlamentu w polityce europejskiej, co w czerwcu nakazał Trybunał Konstytucyjny.

Traktat Lizboński wejdzie w życie dopiero, gdy ratyfikują go wszystkie kraje Unii. Po zakończeniu procedur w Niemczech musi zostać jeszcze zatwierdzony przez Polskę, Czechy i Irlandię. Mieszkańcy tego ostatniego kraju będą 2 października powtórnie głosować nad przyjęciem traktatu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.