Facebook Google+ Twitter

Niemcy: Religia w szkołach nadal będzie przedmiotem fakultatywnym

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-26 21:18

W Berlinie zwolennicy wprowadzenia religii jako przedmiotu obowiązkowego w szkołach przegrali zorganizowane przez siebie referendum w tej sprawie. Religia pozostanie w stołecznych szkołach przedmiotem fakultatywnym.

Aby zmienić obowiązujące przepisy, inicjatywa „Pro Reli", która była organizatorem referendum, musiała zdobyć poparcie około 610 tysięcy berlińczyków, czyli jednej czwartej uprawnionych do głosowania. Za wprowadzeniem obowiązkowej religii do szkół opowiedziało się jednak tylko około 350 tysięcy osób. To nieco ponad 48 procent oddanych głosów. Przeciwników inicjatywy było więcej - 53,5 procent.

Takie wyniki, podane po podliczeniu głosów w 96 procentach lokali wyborczych, oznaczają, że uczniowie klas od siódmej do dziesiątej w berlińskich szkołach nadal będą obowiązkowo uczyć się etyki. Religia pozostanie nadobowiązkowym przedmiotem dodatkowym. Stowarzyszenie „Pro Reli" domagało się, aby uczniowie mogli wybierać między religią a etyką.

W emocjonalną kampanię przed referendum zaangażowały się gwiazdy niemieckiej telewizji i politycy, w tym kanclerz Merkel, która poparła „Pro Reli".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.