Facebook Google+ Twitter

Niemcy rozczarowani zjednoczeniem RFN i NRD

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-03 12:58

20 lat po upadku muru berlińskiego, nasi zachodni sąsiedzi są rozczarowani zjednoczeniem Niemiec - pisze dziennik "Die Welt". Gazeta powołuje się na badanie niemieckiego instytutu Forsa.

Mniej niż połowa respondentów, jest zdania, że po przyłączeniu NRD do RFN ich sytuacja się poprawiła. Co czwarty mieszkaniec wschodnich Niemiec uważa wręcz, że od 1989 roku jego warunki życia pogorszyły się.

Ośrodek badawczy porównał wyniki ostatniego badania do wyników krótko po obaleniu muru berlińskiego. Wtedy optymistycznie o swojej przyszłości myślało ponad 70 procent mieszkańców wschodnich landów. Teraz tylko 46 procent.

Zdaniem "Die Welt" dwie dekady po transformacji, poczucie euforii u Niemców bezpowrotnie znikło. Według instytutu dwadzieścia lat wspólnego państwa nie doprowadziło do zaniku niechęci i uprzedzeń Niemców z Zachodu i Wschodu.

Obywatele byłej Niemieckiej Republiki Demokratycznej uważają, że zostali przez zamożny Zachód wykorzystani. Tymczasem mieszkańcy zachodnich landów narzekają, że od wielu lat łożą na biedniejszych sąsiadów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.