Facebook Google+ Twitter

Niemcy: Rozłam skrajnej prawicy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-29 12:56

Na niemieckiej skrajnie prawicowej scenie politycznej doszło do rozłamu.

Dwie największe ekstremistyczne partie - NPD i DVU - we wrześniu po raz pierwszy od pięciu lat wystawią konkurencyjne listy wyborcze.

Stanie się tak w wyborach do parlamentu krajowego Brandenburgii, które odbęda się 27 września razem z głosowaniem do Bundestagu. Wystawienie swoich kandydatów zapowiedziała NPD i złamała tym samym obowiązujący od pięciu lat pakt o nieagresji z DVU.

Narodowodemokratyczna Partia Niemiec (NPD) i Niemiecka Unia Ludowa (DVU) w 2004 r. podzieliły Niemcy na strefy wpływów, aby jako ugrupowania o podobnym programie i elektoracie nie konkurować ze sobą. Pakt miał obowiązywać również podczas wrześniowych wyborów.

Według umowy, swoją listę w Brandenburgii miała wystawić DVU, która ma w krajowym parlamencie sześciu przedstawicieli. Deputowani NPD zasiadają natomiast w landtagach Meklemburgii i Saksonii.

Zdaniem mediów, wypowiedzenie przez NPD paktu o nieagresji świadczy o zaostrzeniu walki politycznej na niemieckiej skrajnej prawicy. W tej walce w ofensywie znajduje się radykalna NPD, natomiast uważana za bardziej umiarkowaną DVU traci wpływy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.