Facebook Google+ Twitter

Niemcy: W Essen zainaugurowano nowy rok kulturalny

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-09 18:26

W obecności prezydenta Niemiec i szefa Komisji Europejskiej zainaugurowano w niemieckim Essen nowy rok kulturalny. Essen wraz z całym Zagłębiem Ruhry jest w tym roku Europejską Stolicą Kultury.

Organizatorzy liczą na to, że wieczorny festyn kulturalny mimo mroźnej pogody zgromadzi nawet sto tysięcy osób. „Nasze marzenie się spełniło" - mówił podczas uroczystości premier Nadrenii Północnej - Westfalii Jürgen Rüttgers. W otwarciu nowego roku kulturalnego uczestniczyli również Horst Köhler oraz Jose Manuel Barroso.

To właśnie Komisja Europejska przyznaje tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. W tym roku Essen dzieli ten zaszczyt z tureckim Stambułem i węgierskim Pecsem.

Program w Essen ma przede wszystkim podkreślać rolę kultury w transformacji społecznej Zagłębia Ruhry. Region, kojarzony przez dziesięciolecia z wydobyciem węgla kamiennego i ciężkim przemysłem, jest obecnie jednym z najprężniejszych kulturalnych centrów Niemiec z ponad 200 muzeami.

Na bieżący rok organizatorzy zaplanowali 300 imprez, w tym takie atrakcje jak trwające dwa i pół dnia przedstawienie „Odysei" Homera" czy ucztę przy najdłuższym na świecie stole o długości 60 kilometrów. Stanie on w połowie czerwca na zamkniętej w tym celu autostradzie z Duisburga do Dortmundu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.