Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6220 miejsce

Niemcy. Wielki sukces Polonii z Oberhausen w 23. finale WOŚP 2015

Po raz trzynasty Polonia z Oberhausen zagrała w 23. finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Oberhausen w sobotę 10. stycznia w Restauracji Gdańskiej. Zebrano około 3,5 tys. euro, na zakup sprzętu medycznego dla polskich szpitali.

 / Fot. Plakat, Sztab WOŚP OberhausenW tym roku WOŚP po raz dwudziesty trzeci zbierała pieniądze na zakup sprzętu medycznego dla polskich szpitali. Orkiestra Owsiaka zagrała dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów.
Niemiecka Polonia z Oberhausen, jak co roku pokazała wielkie zaangażowanie, czynnym udziałem publiczności, wolontariuszy i artystów, którzy wystąpili bezinteresownie.
Łącznie zebrano około 3.500 euro. Szefem Sztabu WOŚP w Oberhausen od samego początku jest Jerzy Uske, który zainicjował w 2002 roku Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wraz z zespołem "Syndykat" w Restauracji Gdańskiej. Początkowo Jurek Uske prowadził Sztab WOŚP z ośmioosobową grupą, która z roku na rok powiększała się i dziś już liczy dwadzieścia osób.
Ze Sztabem WOŚP z Obrehausen współdziałają różne środowiska polonijne. W tym roku aktywnie wzięli udział: Polonijni artyści – grupa poetycka, Klika Bigos, Slońskie Muszkietery, Radio Śląsk, Pol-Cafe, Gmina Polska Piast z Essen oraz zespół Pol-Ton. Wystąpiło wielu muzyków, którzy pochodzą z Polski i mieszkają w Niemczech, wielu z nich co roku bierze udział w WOŚP.

 / Fot. Sztab WOŚP ObrhausenOprócz występów artystycznych, odbyła się wielka licytacja obrazów, grafik, albumów muzycznych, książek, ofiarowanych przez artystów. Podczas imprezy odbywały się porady dotyczące zdrowia i urody. Bardzo aktywne były panie Irena Thomann z Akuny oraz Grażyna Sbirenda - wizażystka, która każdego roku przygotowuje dziewczyny do wyborów Miss Polonia w Niemczech. Irena Thomann jest wielką fanką zespołu Nomedia. Wylicytowała dwa kolaże fotograficzne Nomedii za ponad 300 euro, autorstwa Roberta Widery, Lucyny Bystrońskiej-Widrea oraz Jurka Uske. Największa cenę - aż 620 euro osiągnął obraz Petera Smolki, nabył go Rafael Grabowiecki z Essen. Licytowane były również obrazy innych polonijnych artystów: Aleksandry Kulik, Danuty Janczak, Hanny Langer, Jana Lukosza i innych.
Sztab Oberhausen składa serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy razem zagrali w tym roku razem WOŚP. Przez cały dzień przewinęło się przez Gdańską około 300 osób.
W Niemczech Orkiestra grała w pięciu miastach. Zebrano ponad 17.100 euro z tego w Berlinie 2.350 euro, w Darmstadt ponad 6,5 tysiąca euro, w Oberhausen 3.500, w Kaiserslautern 1660 euro, a w Kiel ponad 3.100 euro.

W tym roku Sztaby zagraniczne zarejestrowały się m.in. w: Niemczech, Austrii, Belgii, Francji, Holandii, Irlandii, Islandii, Norwegii, USA, Wielkiej Brytanii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Wszystkiego najlepszego w Nowym 2015 roku, Isabello!

Komentarz został ukrytyrozwiń

@B. Bąk. Naturalnie ma Pan rację. Ta definicja obowiązuje od 2004 roku. Ale tu chodzi o osoby, które mieszkają w Niemczech od przeszło 20 lat lub dłużej, je można zaliczyć do starej Polonii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgodnie z definicją MSZ nie można mówić o Polonii w Niemczech - "Jeszcze inny przypadek dotyczy Niemiec. Mamy tam do czynienia z potomkami członków przedwojennej mniejszości polskiej, uchodźcami politycznymi lub emigrantami ekonomicznymi, obywatelami polskimi o statusie cudzoziemców w Niemczech, ale również z setkami tysięcy osób, które opuściły Polskę deklarując niemieckie pochodzenie, a teraz ponownie odwołują się do swojej polskiej tożsamości."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ogromne zaangażowanie tak wielu osób musiało zamienić się w sukces. Gratulacje:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Super ! Gratuluję :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo. Wspaniale. Gratulacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.