Facebook Google+ Twitter

Niemcy wybudowali pomnik... marki

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-20 14:53

Sześć i pół roku po wprowadzeniu euro w Niemczech stanął pierwszy w tym kraju pomnik poprzedniej waluty - marki. W zachodnioniemieckiej miejscowości Borken ufundował go miejscowy przedsiębiorca.


Richard Rode uroczyście przekazał monument mieszkańcom miasta. Pomnik składa się z sześciometrowej betonowej wieży z odwzorowanym rewersem niemieckiej marki z 1948 roku. Postument przewierca ogromna turbina, która ma symbolizować dynamikę poprzedniej niemieckiej waluty.

Rode powiedział, że pomnik stanowi jego podziękowanie dla pieniądza, któremu Niemcy bardzo wiele zawdzięczają. Reforma walutowa po drugiej wojnie światowej uważana jest przez wielu ekonomistów za klucz do niemieckiego cudu gospodarczego. Niemiecka marka zastąpiła emitowaną wcześniej reichsmarkę dokładnie 60 lat temu - 20 czerwca 1948 roku.

Przedsiębiorca, który wybudował pomnik marki, powiedział, że nie jest entuzjastą wspólnej waluty euro, ponieważ kojarzy mu się głównie z podwyżkami cen. Euro zastąpiło markę, a także narodowe waluty w kilkunastu innych krajach Unii, 1 stycznia 2002 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

to my zawczasu wybudujmy pomnik złotego :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.