Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

31993 miejsce

Niemcy zapłacą Żydom, którzy przeżyli oblężenie Leningradu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-21 20:18

Niemcy wypłacą żydowskim ofiarom blokady Leningradu (obecnie Sankt Petersburga) odszkodowania pieniężne. Rząd w Berlinie osiągnął w tej sprawie porozumienie z reprezentującą ofiary reżimu nazistowskiego organizacją Jewish Claims Conference.

Jej przedstawiciel w Niemczech Georg Heuberger poinformował, że osoby pochodzenia żydowskiego, które przeżyły oblężenie Leningradu podczas II wojny światowej, otrzymają jednorazową wypłatę w wysokości 2556 euro. Będą jednak musiały udowodnić, że między wrześniem 1941 a styczniem 1944 r. przebywały w Leningradzie lub w tym czasie uciekły z oblężonego miasta.

„Porozumienie z niemieckim rządem wypełnia historyczną lukę w procesie wypłat odszkodowań dla ofiar Trzeciej Rzeszy" - powiedział przedstawiciel Jewish Claims Conference. Uzgodnienia przewidują, że organizacja sama będzie przyjmować wnioski i wypłacać odszkodowania pochodzące z budżetu federalnego.

Blokada Leningradu przez wojska niemieckie podczas drugiej wojny światowej pochłonęła ponad milion ofiar, w tym wielu z żyjących w tym mieście Żydów. Największa masakrę ludności żydowskiej hitlerowcy urządzili w Pałacu Jekateryńskim, w którego piwnicach zgromadzili 800 osób, rozstrzelanych następnie w pobliskim parku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.