Facebook Google+ Twitter

Niemcy: Znaleziono oryginalne plany budowy obozu Auschwitz

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-08 14:23

W Berlinie odkryto oryginalne plany budowy niemieckiego obozu zagłady Auschwitz. Publikuje je w dzisiejszym wydaniu bulwarowa gazeta "Bild". Dwadzieścia osiem pożółkłych arkuszy o dużym formacie znaleziono podczas opróżniania jednego z berlińskich mieszkań.

"Dokumenty horroru" - jak określa je "Bild" - pokazują w skali jeden do stu projekty, rysunki, rzuty z góry i z boku planowanych komór gazowych, krematoriów i budynków gospodarczych nazistowskiego obozu śmierci. Jeden z planów jest osobiście podpisany zielonym atramentem przez organizatora masowej zagłady - szefa SS Heinricha Himmlera.

Plany powstałe między czterdziestym pierwszym, a czterdziestym trzecim rokiem udowadniają ponad wszelką wątpliwość, że każdy kto miał do czynienia z budową obozu koncentracyjnego Auschwitz musiał wiedzieć, że ma on służyć do uśmiercania ludzi gazem na przemysłową skalę.

Dyrektor Federalnego Archiwum w Berlinie podkreśla "nadzwyczajne znaczenie" odkrytych dopiero teraz dokumentów. Jego zdaniem, są one "autentycznym świadectwem systematycznie zaplanowanego, masowego mordu na europejskich Żydach".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.