Facebook Google+ Twitter

Niemieccy chemicy stworzyli nowy pierwiastek

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-10 22:49

Niedługo układ okresowy pierwiastków wydłuży się o jeden element. Międzynarodowi naukowcy potwierdzili, że niemieccy chemicy stworzyli ciężki pierwiastek, który będzie miał numer 112.

Profesor Sigurd Hofmann z Centrum Badań nad Ciężkimi Jonami w Darmstadt pracował nad nowymi atomami do połowy lat 70. By stworzyć istniejący w teorii pierwiastek musiał w akceleratorze o długości 120 metrów zderzać ze sobą rozpędzone atomy cynku i ołowiu.

W wyniku tych kolizji powstały ciężkie atomy o liczbie 112. Oznacza to, że w jądrze mają one 112 protonów, które wraz z neutronami nadają im olbrzymią masę. Nowy pierwiastek nosi roboczą nazwę "ununbi" co po Łacinie oznacza jeden-jeden-dwa, ale o ostatecznej nazwie ma prawo zdecydować wynalazca.

Profesor Hofmann trzyma na razie swoje pomysły w tajemnicy. O jego sukcesie poinformowała oficjalnie Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej. Jej eksperci podkreślają, że to nie koniec wyścigu naukowców; zespoły z Japonii, Rosji czy USA pracują bowiem nad jeszcze cięższymi pierwiastkami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.