Facebook Google+ Twitter

Niemieccy lekarze przepraszają za zbrodnie z czasów III Rzeszy

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2012-05-24 12:32

Niemieccy lekarze, podczas kongresu zawodowego zorganizowanego w Norymberdze, przeprosili za udział w nazistowskich zbrodniach w czasach III Rzeszy.

Kongres niemieckich lekarzy w tym roku odbył się w Norymberdze. To w tym mieście w czasie wojny odbywały się zjazdy NSDAP. Po 1945 roku zaś toczyły się procesy nazistowskich zbrodniarzy.

"Wyrażamy głęboki żal i prosimy o wybaczenie wszystkie ofiary i ich rodziny" - takie między innymi słowa napisali lekarze w "Deklaracji Norymberskiej", którą cytuje wyborcza.pl.

Zbrodnicze eksperymenty medyczne niemieccy lekarze przeprowadzali podczas II wojny światowej w wielu obozach koncentracyjnych. Planowane doświadczenia medyczne odbywały się w obozach: Buchenwald, Auschwitz-Birkenau, Ravensbrück, Dachau, Mathausen-Gusen, Natzweiler-Struthof, Neuengamme i Sachsenhausen. Prowadzono także doświadczenia nieplanowane, bez wiedzy kierownictwa SS, między innymi w obozach: Mittelbau-Dora, Gross-Rosen, Stutthof, Majdanek i Flosenburg.

Doświadczenia wykonywane na więźniach obejmowały eksperymenty z dziedziny chorób zakaźnych, zakresu problematyki rasowej, medycyny wojennej, terapeutyczne i inne różne doświadczenia medyczne.Na procesie lekarskim w Norymberdze żaden z lekarzy nie poczuwał się do winy.
Joachim Mrugowsky (który jest związany prawie ze wszystkimi pseudoeksperymentami medycznymi przeprowadzanymi na więźniach hitlerowskich obozów koncentracyjnych) stwierdził: „Moje życie, moje postępowanie i moje zamiary były czyste. Z tych powodów czuję się pod koniec tego procesu wolny od jakiejkolwiek osobistej winy"

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 25.05.2012 00:56

Jeszcze powinni przeprosić inżynierowie i naukowcy. Werner von Braun korzystał z pracy więźniów w górskim kompleksie DORA, a w lewińskiej willi zajmowanej po wojnie przez rodzinę Cieślaków mieścił się naukowy sztab badawczy programu Haneubu. Przed nadejściem Rosjan niewygodnych świadków likwidowano. Smutne jest i tragiczne tło tych technicznych rewelacji, jakie po wojnie odziedziczyli Amerykanie i Rosjanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Teraz, kto przeprasza, może taki 35 letni lekarz, który o zbrodniach swojego dziadka dowiedział się z książki do historii. Kogo przepraszają? tych co już nie usłyszą.

Nikt z nas nie ma wpływu na przeszłość i to co się stało.

A kiedy Żydzi podziękują tym polskim rodzinom, co ryzykowały swoje życie podczas wojny aby ich ratować, ukrywać przed nazistami - nie mówię o ratowaniu na masową skalę, bo to jest najbardziej medialne, ale o tych co ratowali pojedyncze rodziny. Moi dziadkowie nie doczekali się takich podziękowań i nie zanosi się, aby doczekali się kiedykolwiek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie zaprzeczają zbrodniom, nie usprawiedliwiają, jak to po wielokroć bywało...
Ten akt skruchy lekko spóźniony, bo niewiele ofiar jeszcze żyje, a następcy
nie zawsze znają biografie swoich bliskich.
Tym oświadczeniem pozornie odcinają się od przeszłości, ale przecież odium pozostanie.
Czy także tą Deklaracją usiłują oczyścić sumienie narodu niemieckiego?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nigdy nie mogłem się jakoś pogodzić, co do takich przeprosin. Dla mnie jest to pewnego stopnia tani chwyt pijarowski. Kto brał udział w takich zbrodniczych praktykach, to zamiast trzykrotnej kary dożywocia, gdy przeprosiłby i wyraził skruchę (pokażcie specjalistów od pomiaru skruchy...) otrzyma tylko jedną karę? Czy tak mam to rozumieć?

@didi czeka na przeprosiny od komunistów.

Przepraszam cię @didi za ich grzechy, bo umoczony jestem z racji tego, że dane mi było urodzić w czasach kiedy działali, chociaż nigdy do nieboszczki PZPR nie należałem.
Co to za konstrukcja filozoficzna? Ktoś przeprasza za kogoś? Kiedyś w tramwaju widziałem, jak małżonka pijanego gościa przepraszała za to, że innemu pasażerowi zanieczyścił garderobę. Czyż nie jest to ta sama konstrukcja etyczno-filozoficzna takich przeprosin?

Komentarz został ukrytyrozwiń
didi
  • didi
  • 24.05.2012 16:07

ciekawe kiedy komuniści przeproszą???

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.