Facebook Google+ Twitter

Niemieccy politycy krytykują premiera Włoch

Niemieccy politycy wszystkich partii są oburzeni stwierdzeniem premiera Włoch Mario Montiego, że rządy europejskie nie powinny mechanicznie przyjmować decyzji parlamentów w kwestii ratowania strefy Euro.

 / Fot. Zinneke/CC BY-SA 3.0Wywiad z Mario Montim, któremu zarzuca się technokratyzm, ukazał się w niemieckim tygodniku Der Spiegel. Stwierdził w nim, że Unii Europejskiej grozi rozpad, jeśli rządy będą za bardzo słuchały parlamentów narodowych w kwestii ratowania strefy Euro. Jego zdaniem upadek tej strefy zachwiałby fundamentami, na których w ostatnich latach budowano Europę. Według Der Spiegel, te wypowiedzi kierowane są przede wszystkim do Niemiec, dlatego że rząd Angeli Merkel musi walczyć o uzyskanie poparcia dla programów ratowania strefy Euro w parlamencie.

Niemieccy politycy skrytykowali tę wypowiedź niezależnie od swojej przynależności politycznej. Rzecznik rządu Georg Streiter powiedział, że Angela Merkel jest przeciwna ograniczeniu roli parlamentów narodowych. Sekretarz generalny CSU, znajdującej się w rządzącej koalicji CDU/CSU/FDP, Alexander Dobrindt stwierdził, że Niemcy nie zrezygnują z demokracji, żeby finansować włoskie długi. Szczególnie krytyczni byli politycy najbardziej liberalnej gospodarczo partii w Niemczech FDP. Minister spraw zagranicznych Niemiec Guido Westerwelle z FDP uznał ton tej wypowiedzi za bardzo niebezpieczny i sądzi, że Europa potrzebuje więcej demokracji, a nie mniej. Z kolei znany eurosceptyk z FDP Frank Schäffler stwierdził, że Monti chce, aby niemieccy podatnicy finansowali włoskie długi, i pokrywa to frazesami o Europie. Mniej ostro wypowiedział się inny polityk FDP Rainer Brüderle, stwierdzając, że przy przeprowadzaniu niezbędnych reform trzeba uważać, aby Europa pozostała demokratyczna. Do krytyki przyłączył się także Joachim Poss z centrolewicowej SPD, który uważa, że najwyraźniej rozumienie demokracji we Włoszech po latach rządów Berlusconiego ucierpiało, a parlamenty europejskie wspierają ratowanie strefy Euro.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

To bardzo ciekawe, - czy wpłynie na łagodzenie opinii Skandynawii, która bez ogródek od dawno deklaruje co najmniej wstrzemięźliwość do dotowania złych długów w złych bankach. Bo w rzeczywistości o to przecież idzie. Estonia - co warto wiedzieć - zamknęła cały zarząd jednego ze swoich banków w więzieniu, nie wdając się w dywagacje natury państwowej. Kraje Europy, które na piedestale postawiły spekulacje miast wzrostu gospodarczego i rozwoju, nie potrafią zdecydować się na taki krok. Są zdecydowane dalej grabić całe społeczeństwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.